• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz prosedürel bir krizdir
12 Ekim 2009 Pazartesi 10:35

'Kriz prosedürel bir krizdir'

Protokolle ilgili gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu, "Kriz prosedürel bir krizdir. O anda o törende konuşulacak ifadelerle ilgili" dedi.

Türkiye, sancılı da olsa Ermenistan ile tarihi imzayı attı. Protokol de bazı konular sıkıntı oluştursa da, küçük çaplı kriz aşıldı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ile tarihi protokolü imzalayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, merak edilenleri ilk kez TRT ekranlarında cevapladı.

"Politik Açılım" programının konuğu olan Davutoğlu, imza krizinin nasıl aşıldığından, protokolün neler getireceğine dair bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Türk Dış Politikasında Çok Önemli Bir Gündü
Hazırlıklar tamamlandı, herkes tarihi imzayı beklemeye başladı.

Dünya kamuoyu adeta Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanacak protokole kilitlenmişti. Ancak tören saati gelmesine rağmen imzanın tarafları ortada yoktu. Küçük çaplı bir kriz yaşandığı ortaya çıktı.

Kriz tam 3 saat sonra aşıldı ve Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan tarihi imzayı attı.

Krizin Nedeni Neydi?
Sorunun cevabı, tarihi imzayı atan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ağzından, TRT ekranlarından öğrenildi.

Ahmet Davutoğlu şöyle dedi:
"Kriz prosedürel bir krizdir. O anda o törende konuşulacak ifadelerle ilgili. Bizim Türkiye'de bir tutumumuz oldu, bu tür konularda yapılacak açıklamalarda her iki taraf için de serbesttir. Herkes her şeyi söyleyebilir. Ve tek taraflı açıklamalar olarak bunlar görülür. Kimse kimsenin metnini öyle veya böyle değerlendirmez. Ya metinler karşılıklı olarak müzakere edilir. Bir metin müzakere edilip, diğeri edilemez denemez. Herkes kendi açıklamalarını yapacaktı. Ona göre hazırlık yapılmıştı. Ama herkesin de bu metinlerde centilmenlik anlaşması vardı. Bizim de onların da hassas olduğu konular vardı. Bizim hassas olduğumuz konularda karşı taraf bir şey söylerse biz de tutumuzu belirleriz."

Bakan Davutoğlu, yaşanan bu krizin Türkiye tarafından kaynaklanmadığına da vurgu yaptı.

Davutoğlu, "Siz burada 3 saat kriz yaşarken ben heyetimle bir odada çay içiyordum. Öylesine imzalanacağından da emindim. Bu ilkesel tutumun orada bulunan diğer taraflarca iyi algılanacağından da son derece emindim, nitekim algılandı." dedi.

Protokol Neler Getirecek?
Ahmet Davutoğlu, protokolün neler getireceğini de anlattı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu şunları söyledi:
"Bir kere Türkiye'nin komşularıyla iyi geçinme prensibi bir ayakla daha hayata geçecek. Dolayısıyla Kafkaslar'a yeni bir yansıması olacak bunun. Uluslarası forumlarda iki ülke daha iyi bir ilişki içinde bulunabilecek, halklar arasındaki ilişki durumunda Ermeni ve Türk vatandaşların ön yargılardan arınmasına, geleceğe ortak bakmasına olanak sağlayacak."
 
(TRT)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA