• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz kahini Türkiyeyi övdü
28 Ocak 2010 Perşembe 15:22

Kriz kahini Türkiye'yi övdü

Dünyayı altüst eden ekonomik tufanı bilen adam olarak tanınan Nouriel Roubini Türkiye için olumlu konuştu: Toparlanma süreci başladı
Dünya Ekonomik Forumu İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. Başbakan Erdoğan ile bakanların katılmadığı Davos Zirvesi’nde, ekonomi uzmanları ve siyasiler küresel krizin yol açtığı büyük zararı telafi etmenin yollarını arayacak. Davos’ta panele katılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, “Dünya ekonomisi toparlandıkça Türkiye de büyümeye geçiyor. Bence, muhtemel bir IMF anlaşması, destekleyici olabilir. Ancak, bu kararı vermek Türk hükümetine düşer” dedi.

Davos’ta krize Türkiyesiz çözüm aranıyor

İsviçre’nin Davos kasabasında 40’ıncı defa toplanan Dünya Ekonomik Forumu’nda bir araya gelen uzmanlar, dünyanın durumunu iyileştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunuyor

Davos bu yıl Türkiye ekonomi yönetiminden sadece Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 40’ıncısı gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’na Türkiye’den sadece Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile iş adamları ve bankacılar katılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılmadığı zirvenin gündem konusu, “Dünyanın Durumunu İyileştirme: Yeniden Düşünme, Yeniden Tasarlama, Yeniden İnşa Etme” olarak belirlendi. Konusunda uzman 1000’den fazla uzmanın 70 komisyonda görev aldığı zirvede, küresel ekonomik krize sebep olan temel problemler tespit edilerek, daha sağlıklı, güvenilir, sürdürülebilir bir dünya düzeninin yeniden tasarlanıp inşa edilmesinin yolları aranacak.

27 MİLYON YENİ İŞSİZ

Ekonomik ve sosyal refahı artırıp, küresel riskleri azaltacak yolların aranacağı zirve, 31 Ocak 2010 tarihine kadar devam edecek. 90 ülkeden 2500’ü aşkın kişinin katıldığı zirveye bir rapor sunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2009 yılında 27 milyon kişinin daha işsiz kaldığını bildirdi. ILO Başkanı Juan Somavia, işsizlikten kaçınmanın bugün politik olarak öncelik olduğunu belirterek, bankaların kurtarılmasında yaşanan politik kararlılığın şu anda istihdamın kurtarılması ve insanların geçimlerini sağlayabilmesi için gösterilmesi gerektiğini söyledi. Kuruluşun raporunda ayrıca, geçen yıl küresel işsizlik oranının yüzde 6.6 olduğunu, ancak 600 milyon kişi ve ailelerinin günlük 1.25 doların altında bir parayla geçimini sağladığını ve meselenin görünenden daha derin olduğuna işaret ediyor.

Dünya toparlanırsa Türkiye hızlı büyür

Krizi önceden gördüğü için ‘kahin’ olarak nitelenen İstanbul doğumlu New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini, Türkiye’nin daha hızlı büyüyeceğini dile getirdi. Küresel krizden Türkiye’nin de etkilendiğini ifade eden Roubini, ancak dünya toparlanmaya geçerken Türkiye’nin büyümeye geçtiğini ifade etti. Davos Zirvesinde CNBC-e televizyonuna konuşan Roubini, Türkiye’nin IMF ile anlaşma konusunun gündem maddesi olduğuna da dikkat çekerek, “IMF anlaşması, Türkiye’de uygulanan politikaların kredibilitesini destekleyici rol oynayabilir. Ancak, bu kararı vermek Türk hükümetine düşer” dedi.

Ekonomi canlandı, CEO’lar iyimser

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık firması PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) raporuna göre, ekonomi canlanırken üst yöneticilerin (CEO) iyimserliği artıyor. Kuruluşun her yıl Davos Toplantısında açıkladığı ve bu yıl “Akıllı Büyüme” temasının işlendiği 13. Yıllık Küresel CEO Araştırmasına, 52 ülkeden 1198 üst yönetici katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, tüm dünyadaki üst yöneticilerin yüzde 81’i önümüzdeki 12 ay için beklentileri konusunda iyimser olduklarını söylerken, yalnızca yüzde 18’i karamsar olduklarını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde daha hızlı bir iyileşme görülürken gelişmiş ülkelerin CEO’ları daha temkinli.

Sabancı: İyimseriz büyümeler başladı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Dünya Ekonomik Forumu’nda soruları cevaplandırırken, büyümenin işsizliğe yansımasının uzun zaman alacağına dikkat çekti. Geçen seneden daha iyimser olduklarını ifade eden Sabancı, “İşsizliğin azaltılması konusunda G20 ve IMF gibi kuruluşlara çok daha fazla iş düşüyor. Çıkış stratejileri iyi düşünülmezse yapılmış emekler boşa gidebilir, bunun riski var. Geçen seneden daha iyimseriz, büyümeler başladı ancak işsizlik problemini çözecek derecede büyümeler daha zaman alacak” diye konuştu. CNBC-e’deki konuşmasında, Türkiye’nin yüzde 3.5’in üzerinde büyüyebileceğini ifade eden Güler Sabancı, “Türkiye yüzde 3.5’in üzerinde büyüyebilir. Kuvvetli bir finans sistemimiz var. Alınan tedbirlerin işsizliğe yansımasi için çalışmalıyız” dedi.

‘Popülist tedbirler toparlanmayı önler’

Davos zirvesine katılan bankacılar, bankalara yönelik popülist düzenleyici tedbirlerin ekonomik toparlanmayı durdurabileceği kaygısını dile getirdiler. Küresel ekonomide, 2010 yılının “düzenleme ve denetleme yılı” olacağı görüşünde birleşen uluslararası bankaların üst yöneticileri, ancak bu konudaki düzenlemelerin popülist olmaması gerektiğini ifade ettiler. Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama’nın mali sektöre getirdiği tedbirler, ABD’li özel bankacılardan destek bulmazken, Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere Avrupa’daki bankacılık kurumlarından destek görüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA