• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz aşıldı, imzalar atıldı
11 Ekim 2009 Pazar 01:28

Kriz aşıldı, imzalar atıldı

Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini öngören protokoller iki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalandı.
Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini öngören protokollerin imzalanması konusunda yaşanan kriz yoğun diplomasinin ardından aşıldı.
Protokollere iki ülke dışişleri bakanları imza koydu. İmzaların ardından iki bakan da birer açıklama yapacak.

Tarafların, protokollerin imzalanmasının ardından yapılacak nihai açıklamalara itiraz etmesi nedeniyle imza töreninin belirsiz bir tarihe ertelendiği bildirilmişti.

3 SAATLİK KRİZ...

Türk kaynakları, Ermenistan ile protokollerin imzalanacağını, ancak törende yapılması planlanan konuşmaların yapılmayacağını bildirdi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokollerin imza töreninde ortaya çıkan sıkıntıların ardından, heyetler yeniden törenin yapılacağı Zürih Üniversitesi'nde bir araya geldi.

Ortaya çıkan sıkıntının ardından otele giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, protokollerin imzalanacağı üniversiteye geri döndü.

Clinton'un ardından Ermenistan heyetinin de imzaların atılacağı yere geldiği bildirildi. İsviçre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın da imza töreninin düzenleneceği üniversiteye geldiğini duyurdu.

Törenin yapılacağı salonda görevlilerin, yeniden sandalye ve ekipmanları düzenlemeye başladığı gözlendi.

Tören ertelendi

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin imza törenini düzenleyen İsviçreli yetkililer, TSİ 18.00'de başlaması planlanan törenin yarım saat kadar sarkmasıyla birlikte, bazı sorunların olduğu ve imza töreninin tehlikeye girdiği haberlerinden sonra, basın mensuplarından törenin yapılacağı salonu boşaltmalarını istedi.

Aynı yetkililer, törenin ne zaman yapılacağını bilmediklerini belirterek, belirsiz bir süre erteleme olduğunu, basın mensuplarının basın merkezinde bekleyebileceğini kaydetti.

Salonda imza törenini bekleyen bazı davetlilerin de salonu terk ettikleri, basın merkezinde canlı olarak yayımlanan tören salonu görüntülerinin kesildiği ve yerine maç yayını yapılmaya başladığı gözlendi.

Ermenistan ile çıkan bir sıkıntı

Protokollerin imzalanmasının, Ermenistan ile son dakikada ortaya çıkan bir sıkıntı yüzünden geciktiği belirtildi.

Zürih'teki AFP muhabiri, Ermeni ve ABD heyetlerinin, imza töreninin yerel saatle 17.00'de (TSİ 18.00) düzenlenmesi beklenen Zürih Üniversitesi'ne gelmediklerini duyurdu.

Amerikalı sözcü, Ian Kelly, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın oteline döndüğünü açıkladı.

Kelly, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın da Amerikan heyetinden bir yetkiliyle görüşmesinin beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Reuters'ın haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasından sonra yapılacak açıklamalar konusunda ortaya çıkan sıkıntıyı çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

Clinton imza törenine katılmayacağını duyurdu

Tören beklenirken, Zürih'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton imza törenine katılmayacağını belirtti.

Davutoğlu-Clinton görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile protokollerin imza töreni için geldiği Zürih'te ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi.

Ermenistan ile diplomatik ilişkilerin kurulması ve ilişkilerin geliştirilmesi protokollerinin imzalanmasına az bir süre kala düzenlenen görüşmede, basına herhangi bir açıklama yapılmadı. Clinton'ın Nalbandyan ile de görüşmesi bekleniyor.

AB'yi Solana temsil ediyor

Törende, Avrupa Birliği'ni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar temsil etti.

Solana Zürih'te yaptığı açıklamada, "Umarım protokollerin parlamentoların onayından geçmesi süreci bir an önce tamamlanır" diye konuştu.

Javier Solana, "Bu kararların, bölgenin tamamı için çok olumlu olacağından eminim" dedi ve Brüksel'in, protokollerin en kısa sürede her iki ülkenin parlamentolarında onaylanmasını ve yürürlüğe konulmasını umduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın heyetinden bir diplomat da, "sınırların açılması, ilişkilerde normalleşme, diplomatik ilişkilerin kurulması ve bölgede anlaşmazlık riskinin azalmasının herkesin çıkarına olduğuna inandıklarını" söyledi.

İmza törenin ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'ın katılması bekleniyordu.

Protokollerin yürürlüğe girmesi için, Türkiye ve Ermenistan meclislerinin onayı gerekiyor.

Lyon Ermeni derneği olumlu

Bu arada, Lyon Ermeni Dernekleri Koordinasyon Kurulu (CCAF) başkanı ve aynı zamanda Lyon Ermeni Anıtları Yönetim Kurulu Başkanı Jules Mardirossian, başkanı olduğu "CCAF Lyon" adına yaptığı açıklamada "Protokole" çok olumlu baktıklarını söyledi.

Mardirossian, “Ermeni Türk diyalogunun enteresan yönü diyalogun kendisi. Başlangıçta, yol haritasında hiçbir önşart yoktu, fakat protokol önşartlar içeriyor. Genel olarak Ermeni diasporası bu durumdan memnun değil. Önşartlar olmayan bir Ermeni Türk diyalogu gerekliydi. Bu çok önemli zamanı önşartlar koyarak biraz kırmış olduk. Fransa Ermeni koordinasyon kurulu (CCAF) Ermeni Türk diyaloğu için çok olumlu, buna rağmen CCAF protokolün bazı maddelerine şüphe ile bakıyor" ifadelerini kullandı.

Eylülde anlaşma sağlanmıştı

Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıkları, 1 Eylül 2009'de iki ülke arasında mutabakata varıldığını açıklamıştı. Mutabakat kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi için bir takvim belirlendi.

İmzalanacak 2 protokol Türk ve Ermeni meclislerinin onayına sunulacak. Taslak metne göre protokolün yürürlüğe girmesinden iki ay sonra sınırlar açılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA