• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı fonu devreye sokuluyor
27 Nisan 2009 Pazartesi 16:15

Kredi kartı fonu devreye sokuluyor

Devlet bankalara kredi verirken "korkma" diyecek. 6. önlem paketi yolda...
6. önlem paketinin en önemli ayağını oluşturan Kredi Garanti Fonu, kredilerin yüzde 60'ına kefil olacak. Kredinin temerrüde düşmesi durumunda banka, kredi tahsili için şirkete yönelik takibe geçerken, aynı zamanda fona başvurarak kredinin yüzde 60'ına tekabül eden miktarı talep edecek.

Hükümet, 6. önlem paketi üzerindeki çalışmalarına hız verdi. Pakete göre bankalar, kredi talep eden şirketlerin aldıkları teminatı fona bildirecek ve banka kredi verdiği şirketle ilgili dosyayı fona vererek, kefil olmasını isteyecek. Fon da kredi veriminin daha önce belirlenmiş kriterlere uygunluğuna bakacak. Gösterilen teminatların ve şirketle ilgili dosyanın fonun belirlediği kriterlere uygun olması halinde fon kredinin yüzde 60'ına kadar bankaya kefalet verecek. Sorun olmaması halinde bu aşamaya kadar fondan herhangi bir kaynak çıkışı söz konusu olmayacak. Ancak kredinin temerrüde düşmesi durumunda banka bir taraftan krediyi geri tahsil etmek için şirkete yönelik takibe geçecek. Aynı zamanda da fona başvurarak, kredinin yüzde 60'ına tekabül eden miktarı talep edecek. Banka daha sonra takip sonucu şirketten tahsil ettiği miktarın yüzde 60'ını fona yatıracak. Böylece fon şirketin krediyi ödeyememesi durumunda şirkete kefil olarak devreye girecek.

10 KATI KADAR KEFALET ÖNGÖRÜLÜYOR

Üst düzey bir yetkili, bankanın krediyi yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde vereceğini belirterek, bu konuda herhangi bir esnekliğin söz konusu olmayacağını kaydetti. Yetkili, bankaların şu anda şirketlere kredi vermeye korktuğunu vurgulayarak, "Devlet bankalara, kredi ver, ben garanti veriyorum' diyecek" yorumunda bulundu. Yetkili, Hazine'nin 1 milyar TL karşılığında fona kaynak aktaracağına işaret ederek, bu kaynağın yaklaşık 10 katı kadar krediye kefalet verebileceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Kaynak ile ilgili düzenleme Başbakanlık'ta

Hazinenin, Kredi Garanti Fonu'na sağlayacağı 1 milyar liralık kaynakla ilgili tek maddelik yasal düzenleme Başbakanlığa gönderildi. Bir torba kanunla birlikte yasalaşacak bu düzenlemenin ardından, Fon'un nasıl çalışacağına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı çıkacak ve Hazine ile Fon nasıl çalışacaklarını kararlaştıracak.
 
Yeni Şafak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA