• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı borcuna taksit talebi
15 Mart 2009 Pazar 12:42

Kredi kartı borcuna taksit talebi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırma taleplerine, "Fazla harcarsan bedelini ödersin" diye karşı çıktı.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ise, tüketicilerin takibedüşen borçlarını ödemek istediğini belirterek, "Kart borcunu ödemekisteyen tüketiciye engel olunmadan, vade yapılandırması sağlanmalı"dedi.

Kaya, birlik olarak 5464 sayılı yasa hükümleri gereği,geliri olmayana ve gelirine oranla yüksek limitlerle kredi kartıverilmemesi konusundaki girişim ve başvurularına karşın, bankalarınyanlış ve kendileri için cazip uygulamaları sonucu, istemeyentüketiciye dahi kredi kartı verildiğini anımsattı.

Kaya,bankaların bu uygulamaları sonucunda, 2006 Şubat ayında 30,1 milyonolan kredi kartı sayısının, 3 yıl içinde 44,5 milyona ulaştığınıbildirdi.

Ekonominin kayıt altına alınması için kredi kartı ilealışverişin nakit kullanımından daha cazip hale getirildiğini belirtenKaya, "Bol taksit seçenekleri ile tüketicimiz uzun vadeliborçlandırılmıştır. Tüketicilerimiz ekmek dahil birçok gıda maddesi vegiyim ihtiyacını kredi kartı ile karşılamak zorunda kalmıştır.Sonucunda da istenmeyen bir aşamaya ulaşılmıştır. Tüketicisi zorzamanda edindiği borcun silinmesini değil, taksitle ödemeyi istiyor"dedi.

"Ülkemiz tüketicisinin kredi kartı borçlarının toplamborcuna oranı yüzde 36'dır" diyen Kaya, "Bugün itibarıyla 37 milyar TLolan kredi kartı borçlarının 3,6 milyar TL'si takipli halde olup, karalisteye girenlerin sayısı 2 milyon 300 bine ulaşmıştır. Kara listeyegirmediği halde borçlarını ödemede zorluk yaşayanlar daha da fazladır.Kredi kartı borçlarından dolayı mağduriyet yaşayan nüfusumuz 13 milyoncivarında olup acilen ödeme kolaylığı beklemektedir" diye konuştu.

NazımKaya ayrıca, "Kart borcunu ödemek isteyen tüketiciye engel olunmadan,vade yapılandırması sağlanmalıdır. Birçok mağdur vatandaştan, internetaracılığıyla sitemize, bulundukları durumla ilgili olumsuzluklar veistenmeyen sonuçlara yol açabilecek girişimlerde bulunacaklarınayönelik çok sayıda mail alıyoruz. Sadece bunlar bile yaşanılanmağduriyetin inkar edilemez olduğunun göstergesidir" ifadelerinikullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA