• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı borçlusuna devlet el uzattı
17 Mart 2009 Salı 07:54

Kredi kartı borçlusuna devlet el uzattı

AK Parti Grubunca hazırlanan proje Başbakan Erdoğana sunuldu.

AK Parti Grubu’nca hazırlanan proje Başbakan Erdoğan’a sunuldu. Vatandaşın borcu için kamu bankaları devreye girecek.

Krizortamında kredi batağına girmekten kaçındığı için titiz davrananbankalara AK Parti'den, kredisini ödeyemediği için zora giren vatandaşıkurtaracak, ‘Devlet garantili yeniden yapılandırma formülü geldi. AKP'de bir Merkez Karar ve Yönetim Kurulu(MKYK) üyesinin Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunduğu proje, vatandaşınkısa vadeli kredi borçlarının, yetkilendirilmiş bir kamu bankasıkanalıyla yapılandırılmasını öngörüyor. Proje ile bankaların darahatlaması hedefleniyor.

ARACILIK YAPACAK

Proje, özel sektörün yurt dışı borçlanmalarında uygulanan ‘Hazine garantili kredi'sistemine benzer bir özellik gösteriyor. Buna göre; devlet bu süreçte,kredi yapılandırmaları için bir kamu bankasını yetkilendirecek. Yetkilibanka, vatandaş ile alacaklı banka arasında aracılık apacak. Çözemezsekrediyi devralacak. Böylece banka, kredi riskinden kurtulurken, reelsektörün de finansman sıkıntısı yaşamasının önüne geçilmiş olacak.Hazine, daha sonraki süreçte yetkili kamu bankasından, devralınankredinin karşılıklarını vadesi geldikçe isteyecek. Bu şekildeHazine'nin borç yükü ilk anda artsa da, zaman içinde kapatılacak.

Proje nasıl işleyecek

1. ADIM: Kredisini ödeyemeyen vatandaş ‘yetkili kamu bankası'na gidecek.

2. ADIM: Yetkili kamu bankası önce vatandaşın sorun yaşadığı bankayla temas edip borcu yapılandırma girişiminde bulunacak.

3. ADIM: Banka bu başvuruya 48 saat içinde cevap verecek.

4. ADIM: Cevap olumsuz gelirse vatandaşın kredisi kamu bankasınageçecek ve alacaklı kamu bankası olacak. Banka borcu uygun şekildeyapılandıracak. 5. ADIM: Krediyi kamu bankasına devreden özel bankaya24 ay vadeli hazine bonosu verilecek.

Herkes kazanacak

Milyonlarca borçlu vatandaş borcunu makul taksitlerle ödeyip kurtulacak. l Alacağını tahsil edemeyen bankalar risklerini azaltacak. Borçtan kurtulan vatandaş harcama için fırsat bulacak, piyasalar rahatlayacak.

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA