• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı aidatı sorunu Mecliste
26 Kasım 2012 Pazartesi 15:18

Kredi kartı aidatı sorunu Meclis'te

Tüketicilerin yoğun şikayetlerine neden olan 'kredi kartı aidatı' ve 'bankacılık işlemlerinden alınan komisyon' için Türkiye Büyük Millet Meclisi devrede.
Tüketicilerin yoğun şikayetlerine neden olan 'kredi kartı aidatı' ve 'bankacılık işlemlerinden alınan komisyon' için Türkiye Büyük Millet Meclisi devrede. Meclis'te 'Kredi Kartları İnceleme Alt Komisyonu' kuruldu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, kredi kartı aidatı ve bankacılık işlemlerinden alınan komisyonları inceleme kararı aldı. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde 'Bankacılık Alt Komisyonu' kuruldu.

Komisyon, kredi kartı aidatları ve bankaların aldığı işlem ücretlerinin yasal olup olmadığını araştıracak. Ayrıca, kredi kartları ve bankacılık işlemleriyle ilgili dünya örneklerini inceleyecek ve Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştıracak.

Bankaların aldığı milyonlarca liraya varan işlem ücretinin; hizmet bedeli mi, yoksa haksız kazanç mı olduğunu araştıracak.

İYİ ÖRNEK-KÖTÜ ÖRNEK

Bankacılık mevzuatını inceleyecek olan Komisyon; özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Kanada ve İspanya örneklerini inceleyecek.

ABD bankaları 'iyi örnek', İspanyol bankaları ise 'kötü örnek' olarak ele alınacak.

Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bazı bankaların yöneticileri ve şikayetçi vatandaşlarla tüketici dernekleri; Komisyon'a davet edilerek dinlenecek.

Komisyon, çalışmalarını tamamladıktan sonra 'tavsiye' niteliğinde bir rapor hazırlayacak.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA