• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı aidat ücretine yeni kılıf
27 Mayıs 2009 Çarşamba 12:11

Kredi kartı aidat ücretine yeni kılıf

Kredi kartlarından "3 yılda bir aidat" alınmasını sağlayacak yasa öncesi harekete geçen bazı bankalar yıllık aidatları sistem üyeliğine çevirerek müşterilerden üye aidatı almaya başladı.

Türkiye'deki kredi kartı tüketicilerinin en fazla şikayet ettiği konuların başında gelen, kredi kartından aidat alınmasına yönelik uygulamada bankalar geri adım atmıyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Tüketici Yasa Tasarısı ile getirilen kredi kartlarından üç yılda bir aidat alınmasına ilişkin düzenlemeye karşı çıkan bankalar, tasarı yasalaşmadan önlemlerini almaya başladı. Yıllık kart aidatı yerine yeni kredi kartı alan müşterilerden üyelik aidatı alıyorlar.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile BDDK’ya son dönemde gelen şikayetlere göre, bankaların kredi kartı aidatını sistem aidatına çevirdikleri belirlendi. Gelen şikayetlere göre, banka kredi kartı almak isteyen tüketiciye bir sözleşme imzalatılıyor ve imzalatılan sözleşmede kredi kartı aidatı yerine "üyelik aidatı alınır" hükmüne yer veriliyor.

BDDK: SÖZLEŞMEYE DİKKAT

Tüketici Yasası’nda yapılacak düzenleme  kredi kartlarından aidat alınmasını tamamen kaldırılsa dahi bu sözleşme ile bankalar tüketicilerden aidat alabiliyor. Bankalar, üyelik aidatlarına karşı çıkan müşterilere," Bu bir defalığına alınan bir ücrettir. Kredi kartı kullanılmaya başlanınca size iade edilecek." şeklinde açıklama yaptıkları öğrenildi.

Bankaların tüketicilerden kredi kartı ücreti yerine sisteme üyelik aidatı aldığına ilişkin şikayetleri değerlendiren BDDK kaynakları ise sözleşmede yer alması halinde bankaların kredi kartı kullanıcılarından her türlü ücreti alabileceğini bildirdiler.

BDDK kaynakları, "Vatandaşlar kredi kartı alırken, sözleşmeleri okumuyorlar. Sözleşmelerde, aidat alınmasına imkan sağlayan hükümlere de yer veriliyor. Dolayısıyla, sözleşmeyi imzalayan tüketici bu hükümlere de onay vermiş oluyor. Bu nedenle, sözleşmede yazılıysa bankalara bir yaptırım uygulanması söz konusu olmuyor" değerlendirmesinde bulundular.

SÖZLEŞME "BROŞÜR" OLDU

Bankaların son dönemde müşterilerine imzalattırdıkları kredi kartı sözleşmelerini "kitapçık" haline getirdikleri belirlendi. Kredi kartı yasasında yer alan "Kredi kartları sözleşmeleri büyük puntolarla yazılır" hükmü çerçevesinde, bankaların sözleşmeleri büyük puntolarla yazmaya başladıkları, büyük puntolarla yazılan sözleşmelerin de küçük kitap haline dönüştüğü belirtildi.

HANGİ BANKA NE KADAR ÜCRET ALIYOR?

En düşük kart aidatı Halbank’ta
Ziraat Bankası 10
Halkbank 5
Vakıfbank 30
TEB 40
Akbank 35
Şekerbank 30
Garanti Bankası 35
İş Bankası 25
Yapı Kredi Bankası 35
Fortis: 35
Citibank 35
Turkisbank 20
ING Bank 35
Millennium Bank 20
Tekstilbank 35
Finansbank 35
HSBC 35
Eurobank Tekfen 35
Denizbank 35
Anadolubank 15
Kuveyt Türk 10
Türkiye Finans 10

(Star)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA