• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi ile ev alacaklar acele etsin!
03 Mayıs 2010 Pazartesi 14:27

Kredi ile ev alacaklar acele etsin!

Konut kredilerinde 0.89'lara kadar inen faizler geçen hafta yükselmeye başladı.
Geçen hafta Garanti Bankası'nın mortgage kredilerinin faiz oranlarını artırmasının diğer bankaları da harekete geçirmesi bekleniyor. Banka, geçen hafta konut kredilerinde 12 ay vadeye kadar uygulanan faiz oranını yüzde 0.89'dan yüzde 0.95'e çıkardı. Faiz artımı sadece kısa vadeli krediler için sınırlı kalmadı. 49-60 ay vadede uygulanan faiz oranı yüzde 0.95'den yüzde 0.99'a, 61-120 ay vadede uygulanan faiz oranı ise yüzde 1.05'den yüzde 1.09'a çıkarıldı. Garanti Bankası, indirimli mortgage kredilerinde 12 ay vadeye kadar uygulanan faiz oranını da yüzde 0.57'den yüzde 0.63'e çıkardı. 49-60 ay vadede uygulanan indirimli faiz oranı yüzde 0.88'den yüzde ü.92'ye, 85-120 ay vadede uygulanan indirimli faiz oranı ise yüzde 1.01'den yüzde 1.05'e yükseltildi.
 
Mortgage kredilerinde 2009 sonu itibariyle yüzde 13.6 oranındaki pazar payı ile lider konumda olan Garanti Bankası'nın faiz oranlarını artırması, diğer bankalar için de belirleyici olacak. Önümüzdeki günlerde konut kredilerinde faiz oranlarının kademeli olarak artması bekleniyor.
 
Peki konut fiyatlarının düştüğü kredi taleplerinin ise eskiye oranla daha yavaş arttığı bir dönemde faiz oranları neden artıyor?

Cemal Onaran/Garanti Mortgage Genel Müdürü

Faiz artışı başladı

Tüm dünyada finansal krizin etkilerinin bertaraf edilmesine yönelik olarak faiz oranları rekor sayılabilecek düşük seviyelerde seyrediyor. Türkiye de dahil olmak üzere, pek çok ülkede büyümenin pozitife dönmesi, buna bağlı olarak enflasyonda artış trendinin başlaması, geçmişte finansal krizle mücadele için alınan bazı önlemlerin devreden çıkarılmasına neden oldu. Bundan sonraki dönemde faiz artışlarına başlanması bekleniyor.

KREDİLER 46 MİLYAR TL'YE ÇIKTI

Bilindiği gibi 20()9'un ilk çeyreği, finansal global krizin de etkisiyle, konut kredileri açısından oldukça sakin geçti. 2010'un ilk çeyreğinde ise son dönemlerin en hızlı büyümesi görüldü. Bu dönemde, sektörün konut kredisi hacmi yaklaşık yüzde 7 büyüyerek, 45.5 milyar TL'ye ulaştı. En son açıklanan verilere göre 16 Nisan 2010 itibariyle konut kredilerinin büyüklüğü 46.2 milyar TL oldu.

2010'un ilk çeyreğinde, konut kredilerine ilginin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, finansal krizin etkilerinin bertaraf edilmesi için tüm dünyada faiz oranlarının rekor sayılabilecek seviyelerde düşük seyrettiğini belirtiyor. Bu durumun, yani düşük faiz politikasının dünyada bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Ancak Türkiye de dahil olmak üzere, pek çok ülkede büyümenin pozitife dönmesi, buna bağlı olarak enflasyonda artış trendinin başlaması, geçmişte finansal krizle mücadele için alınan bazı önlemlerin devreden çıkarılmasına neden oluyor. Bunun için de ilk olarak para piyasası mekanizmalarında değişiklikler yapıldığını söyleyen Onaran, "Bundan sonraki dönemde faiz artışları başlayacak" diyor.

İş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Oram

Faizler kademeli olarak artış gösterecek

Iş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Oram ise konut kredisi faiz oranlarının 120 aya varan vadelerde yüzde 1 seviyelerinde olduğunu belirtiyor. Oram, enflasyon beklentilerinin yükselmesi ve likiditenin sınırlandırılması nedeniyle önümüzdeki dönemlerde faizlerinin kademeli olarak artış göstereceğini söylüyor. Oram, maliyetlerin neden arttığı sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: "İç piyasalarda likiditenin Sınırlandırılması ile yurtdışı piyasalarda yaşanan gelişmeler etkili. Yılsonuna doğru özellikle AB ile ABD ekonomileri arasında ayrışma yaşanması muhtemel gözüküyor. Yunanistan'da yaşanan borçlanma sorunu da faiz oranlarının yukarı yönlü hareket etmesinde etkili olacaktır. Borçlanma sorunlarının diğer AB ülkelerine yayılma olasılığı ve ülkelerin kredi risk primlerinin artmasının faiz oranlarını etkilemesi bekleniyor."

Şekerbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer

ŞEKERBANK YÜKSELTMEDİ

Yapılan bu değişiklikler yavaş yavaş bankaların fonlama maliyetlerini ve alternatif yatırım araçlarının getirilerini de artırmasına neden oldu. Örneğin Hazine bonosu gösterge faizleri son bir hafta içinde yüzde 8.8'den yüzde 9.5'a kadar çıktı. Şekerbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer de konut kredileri faiz oranlarında artış olacağını vurguluyor. Şekerbank olarak 2009 Ekim ayından bu yana konut kredisi faiz oralarında değişiklik yapmadıklarını kaydeden Özciğer, ancak orta vadede faiz oranlarında yükselme olacağı kanısında.

Konut kredilerinde aylık ödemeleriniz 150 TL artabilir

Faiz

84 ay

120 ay

oranı (%]

vade (TL)

vade (TL)

0,95

1.733

1.400

1,04

1,791

1.492

1,05

1.797

1.469

1,09

1.824

1.498

1,10

1.830

1.505

1,15

1.863

1.541

1,20

1.896

1.577

1,25

1.930

1.613'

1,30

1.963

1.650


100.000 TL için örnek ödeme

Faizler aylık 1.20'yi görebilir

Şekerbank olarak 2009 Ekim'den bu yana konut kredisi faiz oralarımızda değişiklik yapmıyoruz. Faiz oranlarımız, ekonomik göstergeler paralelinde şekilleniyor. Mevduat maliyetleri ve bunun üzerine uzun vadeli kredi verebilmek için gereken swap maliyetleri eklenince konut  kredisi fiyatları oluşuyor. Mevduat faiz oranındaki yükseliş ve uluslararası piyasalardaki swap fiyatlarındaki yükseliş, konut kredisi faiz oranlarının yükselmesini gerektiriyor. Bu yıl içinde yükselişler sonrasında faiz oranının aylık yüzde 1.20 oranını aşmayacağını düşünüyoruz.
 
Yapı Kredi Bankası Konut Finansmanı Direktörü İsmet Erdem

 Konut kredilerine ilgi giderek artıyor

Yapı Kredi Bankası Konut Finansmanı Direktörü İsmet Erdem de 2010 yılında konut kredilerine ilginin arttığını belirterek "2009 yılının Ocak ayında konut kredisi pazarının yüzde 1.15'lik küçülmesinden sonra 2010'un ilk ayındaki yüzde 1.62'lik büyüme, daha da bir anlam kazanıyor" diyor. Konut kredileri şubat ayında yüzde 1.89'luk bir büyüme gösterdi. Oysa bu oran geçen yıl şubat ayında yüzde 0.15'ti. Bu yıl mart ayında ise yüzde 2.32 ile daha da büyüdü.

Finansbank Perakende Pazarlama Koordinatörü Erkin Aydın

ARTIŞ BAŞLADI

 Bankaların konut kredisi faizlerini belirlerken, kredinin ömrü boyunca karşılaşacakları fonlama maliyeti öngörülerini dikkate aldıklarını söyleyen Erdem, "Şu anda fonlama maliyetleri, tarihi düşük seviyelerde bulunuyor. Ancak ekonomideki durgunluğun aşıldığı bir ortamda Merkez Bankası'mn politika faizinin ve sonuç itibarıyla fonlama maliyetlerinin bu seviyelerinden yukarıya gelme olasılığı söz konusu" diyor.

 
Finansbank Perakende Pazarlama Koordinatörü Erkin Aydın ise özellikle konut kredileri tarafında her yılbaşında yaşanan mevsimsel azalmanın bu yıl sınırlı olduğunu söylüyor. Bunda faizlerin düşmesinin ve kampanyaların olduğu kadar, 2008 yılından bu yana ertelenen alım kararlarının yavaş yavaş hayata geçmesinin de etkili olduğunu ifade eden Aydın, 2009 yılının konut kredileri açısından Finansbank'ın altın yılı olduğunu belirtiyor. 2009 yılı ilk 9 ayı içerisinde kullandırılan konut kredisi miktarı açısından Finansbank'ın TBB verilerine göre Türkiye'de ilk sırada yer aldığını söyleyen Aydın da konut kredisi faiz oranlarının artacağı, yüzde l'in altında kredi kullanmanın önümüzdeki günlerde zor olacağı kanısında.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA