• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kpssden şeffaf şişeye izin
23 Kasım 2010 Salı 10:53

Kpss'den 'şeffaf şişe'ye izin

ÖSYM, 28 Kasım Pazar günü ortaöğretim ve ön lisans mezunlarına yönelik yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) adayların yanlarında 'şeffaf şişede su' getirmelerine izin verdi.

Temmuz 2010'da yapılan KPSS'deki iddialar nedeniyle ertelenensınavlardan biri olan KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavı iki yılda biryapılıyor. Gelecek pazar günü yapılacak KPSS, 2 milyon lise ve yaklaşık500 bin ön lisans mezunu adayın katılımıyla pazar günü sabah ve öğledensonra olmak üzere iki ayrı oturumda gerçekleştirilecek.

Sınav Türkiye'de ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 153 merkezde gerçekleştirilecek.
 

ÖSYM, daha önce açıkladığı güvenlik kurallarını bu sınavda dauygulayacak. Adaylara uyarılarda bulunan ÖSYM, adayların sınava ilişkinduyuruları dikkatle okumalarını ve sınava sade bir kıyafetle, yanlarındasadece Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, özel bir kimlik belgesi ile sonaltı ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf ile gelmeleriniistedi. ÖSYM, adayların her türlü metal ve elektronik cihazla sınavagelmelerinin yasaklandığını hatırlattı.


SÜRÜCÜ BELGESİ GEÇERSİZ

Sınavda, adayın Sınava Giriş ve Kimlik Belgesine ilave olarak adayınkimliğini tespit etmek amacıyla sadece nüfus cüzdanı, pasaport veaskerlik görevini ifa edenler için de askeri kimlik belgesi özel kimlikbelgesi olarak kabul edilecek. Bunlar dışında, sürücü belgesi de dahil,hiçbir kimlik belgesi özel kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecek.
 
Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiasıylaolağanüstü güvenlik tedbirleri alan ve adaylara bundan önceki sınavlardasu ve şekerlemeyi de kendisi dağıtan ÖSYM, bu sınavda su yasağıuygulamasından vazgeçti. ÖSYM tarafından adaylara sınav esnasında sutemin edilmeyeceğinden adaylar içecekleri suyu ''şeffaf şişede olmak''şartıyla kendileri getirebilecekler.
 

ÖSYM, pek çok sınav merkezinde yüksek sayıda başvuru nedeniyle sınavsalonları yetersiz kaldığından bazı adayları yakın çevredeki sınavmerkezlerine atadı. Adayların sınav merkezlerine erişimleri için ilgilivalilikler ve belediye başkanlıkları nezdinde gereken ulaşımolanaklarının sağlanması için girişimlerde bulunulduğunu bildiren ÖSYM,bu çerçevede TCDD ile görüşerek Eskişehir'den Ankara'ya sınav günüsabahı saat 06.00'da Yüksek Hızlı Tren seferi koydurdu.


ESKİ BELGELERLE GİRECEKLER
 
Bu sınav için başvuru yapmış adaylar, 28 Kasım Pazar günüyapılacak sınava, sınav tarihi olarak 26 Eylül 2010 tarihini gösterenSınava giriş ve Kimlik Belgeleri ile girecekler. 28 Kasım günü yapılacaksınav için adayların sınav yeri ataması yeniden yapılmadı ve yeni birSınava Giriş ve Kimlik Belgesi gönderilmedi. Adaylar 28 Kasımdagerçekleştirilecek sınava, daha önce adreslerine gönderilmiş olan, sınavtarihi olarak 26 Eylül 2010  tarihini gösteren Sınava Giriş ve KimlikBelgeleri ile girecekler ancak ÖSYM, adaylara gönderilmiş olan SınavaGiriş ve Kimlik Belgelerinin arka yüzündeki uyarı bilgilerinin, alınangüvenlik tedbirleri nedeniyle geçerliliğini yitirdiğini hatırlattı.

ÖSYM sınava katılacak adaylara kalem silgi dağıtacağı için adaylaryanlarında bu araç gereçleri getirmeyecek. Sınav binalarında adaylarınhiçbir eşyası emanete alınmayacak.
 
Güvenlik tedbirleri kapsamında ya da her türlü diğer nedenlerle ÖSYM'yeiletilecek sağlık raporları için son başvurular yarın mesai saatibitiminde sona erecek. Bu tarihten sonra ÖSYM'ye erişecek raporlardeğerlendirmeye alınmayacak.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyen veya kaybeden adaylar, buhafta içinde ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile ÖSYM Bürolarından bubelgelerini ücretsiz olarak yeniden edinebilecekler.


KIŞ AYARI
 
ÖSYM, sınav saatlerinde de ''kış ayarı'' yaptı. ''Sınav günü özellikledoğu illerinde havanın daha erken saatlerde kararması ve bir elektrikkesintisi durumunda adayların mağdur olmaması'' için sınav süresi lisemezunlarının katılacağı sabah ve ön lisans mezunlarının katılacağıöğleden sonra oturumları için 2'şer saat ve  testlerin kapsamları aynıkalmak üzere, her iki oturumda da sorulacak soru sayısı 120'şer olarakyeniden belirlendi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA