• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KPSSde bir iddia daha!
14 Temmuz 2012 Cumartesi 09:21

KPSS'de bir iddia daha!

ÖSYM kitapçığındaki yazım yanlışları, Beyaz Kalemin yayınladığı sorularda da var...

Lisans mezunları için 7-8 Temmuz’da yapılan KPSS’nin temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı ama tartışmalar bitmedi. ÖSYM’nin yaptığı kelime hatalarının bile Beyaz Kalem Dershanesi tarafından yayınlanan sorularda yer alması, kafaları karıştırdı. Adaylar, “Dershane adaylardan gelen soruları bilgisayara geçirdiyse yanlışı bile birebir mi yaptılar?” diyerek ÖSYM’nin açıklamalarına tepki gösterdi.

Sınav bittikten kısa bir süre sonra Genel Kültür soruları Beyaz Kalem Dershanesi tarafından yayınlanmış ve soruların sızdırıldığı tartışması başlamıştı. ÖSYM önce “zihinlerde tutulan sorular” açıklaması yapmış daha sonra ise “kağıtlara yazılan sorular” olduğunu bildirmişti.

Dikkat çeken ortak 4 hata

Yayınlanan sorular incelendiğinde ise sınavın bitmesinden 5 saat sonra internete düşen 57 sorunun ÖSYM kitapçığındaki sorularla aynı olduğu görüldü. İşte adayların çeşitli internet sitelerinde ortaya koydukları dikkat çeken ortak benzerlikler:

- ÖSYM kitapçığında bir soruda geçen ‘Turistik’ ifadesi Beyaz Kalem’in yayınladığı PDF dökümanında “Turistak” olarak yazıldı. Ancak sınava giren adaylar kendilerine sınavda dağıtılan sorularda da “turistak” şeklinde yazım olduğunu, bu hatanın bile Beyaz Kalem’e yansıdığını söyledi. ÖSYM’nin internete koyduğu kitapçıkta bu hatayı düzetmesi de eleştirildi.

- ÖSYM kitapçığında “Kuvayı Milliye” olması gereken ifade “kuvayımilliye” diye yanlış yazılırken, Beyaz Kalem’in internete konulan dökümanda da aynı hata yapıldı, “kuvayımilliye” yazıldı. Adaylar, “Yanlış yazım bile nasıl yansıdı?“ diye sordu.

- ÖSYM kitapçığında bir soruda “17” ifadesinden sonra bir boşluk bırakılarak virgül konuldu. Aynı yanlış Beyaz Kalem’in yayınladığı PDF dökümanında da yer aldı.

- ÖSYM kitapçığında cümle başı olmasına rağmen ‘askeri’ ve ‘bürokraside’ sözcükleri küçük harfle, ‘Enderun’ ise büyük harfle yazıldı. Beyaz Kalem’in yayınladığı sorularda da aynı yanlışlar yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA