• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köylerin su sorunu kalmayacak
07 Temmuz 2009 Salı 15:19

Köylerin su sorunu kalmayacak

Yer altı sularının artmasıyla beraber Konya İl Genel Meclisi de, su sorunu yaşayan mahalle ve köylerin sorununu çözmek için çalışmalara başladı.
Küresel ısınmaya bağlı olarak azalan yeraltı suları, yağışların mevsim normalleri üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle artış gösterdi. Yer altı sularının artmasıyla beraber Konya İl Genel Meclisi de, su sorunu yaşayan mahalle ve köylerin sorununu çözmek için çalışmalara başladı.
 
Konya Mevlana Bera Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek konu hakkında bilgi veren Konya İl Genel Meclisi İçme Suları ve Altyapı Komisyonu Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu, son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle bazı köylerde suların yetersiz olduğunu fakat bu yıl artan yağışlar nedeniyle bu köylerin büyük bir bölümüne su götüreceklerini söyledi.
 
Mehmet Tüfekçioğlu, “Küresel ısınmaya bağlı olarak 21 köy ve 11 mahallede içme suyu yetersiz hale gelmişti. Bu sebeple komisyonumuz hemen çalışmaya başladı ve 9 köy ile 6 mahallemizde kaynak araştırma çalışmalarında sonuç aldık. Elde edilen neticeler çerçevesinde üç ay gibi bir zamanda gerekli çalışmalar yapılarak bu köy ve mahallelerimizde su sorununu halledeceğiz. Komisyon olarak çalışmalarımızın büyük bir kısmını tamamladık. Köylerimizde sadece yetersiz su sorunu yok. Bunun dışında kuyu göçmesi, motopomp ve suyun dinamik seviyesinin düşmesi, suyun kimyasal analizi sonucu içilemez olması gibi sıkıntılar mevcut. Mecliste su ile ilgili en ufak bir sıkıntıda meclisimiz zaman kaybetmeden çözüm noktasında üzerine düşeni yerine getiriyor” dedi.
 
2009 yılında İl Özel İdare bütçesinden su ve kanal hizmetleri için 4 milyon 5 bin TL ödenek ayrıldığını da belirten Tüfekçioğlu, “Tesis yenileme ve geliştirme çalışmaları çerçevesinde, 20 proje İl Genel Meclisi’nde yatırım programına alınmıştır. Dört projenin ihalesi yapılmış, kalan projelerin ihale hazırlıkları da tamamlanmak üzeredir. 35 köye içme sularındaki sıkıntılar nedeniyle de yardımda bulunulmuştur” diye konuştu.
 
Ayrıca Mehmet Tüfekçioğlu, KÖYDES Projesi kapsamında 500 köye klorlama cihazı taktıklarının altını çizerek, köy ve mahallelerin su sorunuyla yakından ilgilendiklerini ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA