• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köylerde hedef su kalitesini yükseltmek
28 Şubat 2012 Salı 15:11

Köylerde hedef su kalitesini yükseltmek

Tüfekçioğlu, komisyon olarak 2011 yılı içinde yaptıkları çalışmaları değerlendirerek, temel amaçlarının susuz köy bırakmamak ve su kalitesini yükseltmek olduğunu vurguladı.
Konya İl Genel Meclisi Altyapı Yatırımları Komisyonu Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu, Konya’nın köylerindeki içme suyu sorununun 2011 yılı içinde tamamlanma noktasına geldiğini belirterek, “Şirinimize ulaşmak için gerekirse Ferhat oluruz” dedi.
Tüfekçioğlu, komisyon olarak 2011 yılı içinde yaptıkları çalışmaları değerlendirerek, temel amaçlarının susuz köy bırakmamak ve su kalitesini yükseltmek olduğunu vurguladı. Gerekirse Ferhat’ın Şirin için dağları deldiği gibi dağları delerek susuz köylere su götüreceklerini vurgulayan Tüfekçioğlu, İl Özel İdaresi ile yaptıkları çalışmalarda, kısa sürede çözüm ve projeler hazırlayıp sonuca gitmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Konya İl Özel İdaresi ve Köydes kaynaklı projeler için toplam 6 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını bildiren Tüfekçioğlu, 2011 yılı çalışmalarını şöyle özetledi:
“İl Özel İdaresi’nin görev alanında bulunan 584 köy ve 236 ünitede içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarının sorunsuz sağlanması için geçen yıl yaptığımız yoğun faaliyetlerimiz tamamlanmıştır. 2011, önceki yıllarda olduğu gibi yine önemli ölçüde yatırımların hız kesmediği, ihtiyaçların zamanında çözüme kavuştuğu yıl olmuştur. Geçtiğimiz yıl 26 adet içme suyu yeni tesis yapımı, 24 adet tesis bakım ve onarımı, 105 adet küçük çaplı bakım ve malzeme yardımı, 20 adet içme suyu kaynak araştırması ve 65 adet içme suyu analizi işi tamamlanmıştır. 2011 Ocak ayı itibariyle 34 köyümüzün içme suları kimyasal ve debi yönünden yetersiz idi. Bu sayı geçen yıl yapılan çalışmalarla 15’e düşmüştür. Buralarda da kaynak araştırması çalışmaları yapılmaktadır. İnsan ve çevre sağlığını korumak amacı ile atık suların kapalı sisteme alınarak yerleşimden uzaklaştırılması ve artırılması amacı ile kanalizasyon, şebeke, toplama ve arıtma sistemleri uygulamaya geçirilmiştir. Amacımız, vatandaşımıza ulaştırılan suyun kalitesini yükseltmektir.”
İl Genel Meclisi’nin 2012 yılı için altyapıya ödenek ayırdığını, kanalizasyon yatırımlarının da ihtiyaç duyduğu payı aldığını hatırlatan Tüfekçioğlu, her iki kalem için ayrılan bütçenin 5 milyon TL olduğunu söyledi. 15 köyün kanalizasyon yatırımları performans planına alındığını bildiren Tüfekçioğlu, söz konusu köylerdeki bu yatırımın 2012 yılı içinde gerçekleşeceğini, diğer köylere yönelik kanalizasyon projesi çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.
Konya İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi’nin aldığı kararlar doğrultusunda, Konya’nın köylerine içme suyu yeni tesis yapımı, bakım ve onarımlar, küçük çaplı bakım ve malzeme yardımları, içme suyu kaynak araştırması ve içme suyu analizleri yapacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA