• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köşkte HSYK trafiği
14 Ocak 2014 Salı 08:29

Köşk'te HSYK trafiği

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Gül akşam saatlerinde de Başbakan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere muhalefet liderlerini Çankaya Köşkü'ne davet etti.

Gül'ün daveti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a iletildi. Kılıçdaroğlu, Gül'ün daveti üzerine HSYK konusunu görüşmek üzere saat 13.30'da Çankaya Köşkü'ne geldi. Çankaya Köşkü'ndeki kabul, 45 dakika sürdü. Çıkışta bir açıklama yapan CHP lideri, Türkiye'de devlet krizi yaşandığını savunarak, 17 Aralık'ın Türkiye demokrasi tarihi için çok önemli bir olay olduğunu söyledi.

ANAYASA'YA ŞARTLI DESTEK

Yasa teklifiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıllık demokrasi kazancının çöpe atıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, demokrasinin gelişmesini, hukukun üstünlüğünü, hakim teminatını, yargının bağımsızlığını savunan bir siyasal partinin genel başkanı olarak bu konudaki endişelerini Cumhurbaşkanı Gül'e aktardığını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, 'Olayın, Anayasa değişikliğiyle çözülmesi gerektiği yönünde bir görüş şu anda tartışılıyor. Biz bu konuda iki ön koşulumuz olduğunu söyledik. Bir, TBMM'de görüşülen HSYK yasa teklifinin geri çekilmesi gerekiyor, ikincisi siyasal iktidarın yolsuzluk soruşturmalarına engel olmaması gerekiyor' dedi.

VİCDANININ EMRİNDE YARGI

Bunlar gerçekleştiği takdirde anayasa değişikliğinin gündeme gelebileceğini belirten CHP lideri, 'Yargı teminatını güçlendirmek istiyoruz. Yargıya siyasal müdahaleleri engellemek istiyoruz. Yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istiyoruz. AB standartlarında, Venedik Komisyonunun belirlediği ilkeler çerçevesinde bir HSYK olmasını istiyoruz. Siyasi otoritenin emrinde değil, kendi vicdanının emrinde bir yargı istiyoruz. Bu konudaki düşüncelerimi aktardım' diye konuştu.

AÇIKLAMA YAPMADI

Gül'ün davetiyle Köşk'e çıkan diğer isim MHP Genel Başkanı Bahçeli oldu. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmenin ardından Bahçeli, basın mensuplarına açıklama yapmadan Köşk'ten ayrıldı. Gül, son olarak BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı kabul etti.

BAŞBAKAN DA ÇANKAYA'DA

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili görüşmek üzere muhalefet liderlerinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile saat 19.30'da biraraya geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA