• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOSKİye Mevkadan bir proje hibesi daha
08 Nisan 2011 Cuma 14:37

KOSKİ'ye Mevkadan bir proje hibesi daha

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, MEVKA desteklerinden bir proje hibesi daha kazandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Tarım Kalkınma Vakfı (TAKVA) Konya Şubesi ortaklığında “Sürdürülebilir Atıksu Yönetiminde Katılımcı Çevre Eğitimi Projesi” 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı’na (MEVKA) sunulan proje, sosyal kalkınma alanında hibe almaya hak kazandı.

126 bin 415,41 TL mali katkı olan projeye ait hibe sözleşmesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş ve MEVKA Genel Sekreter Vekili Dr. Yalçın Bostancı’nın imzalarıyla uygulamaya başlandı.

Konu ile açıklama yapan KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik eğitim ve kamuoyu bilgilendirme çalışmalarının büyük önem taşıdığını belirterek, “Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde sürdürülebilir çevre ve ulusal atık yönetim planlaması konusunda mevcut politika ve mevzuata uyum çalışmalarının yanı sıra, dinamik bir şekilde değişen ve yenilenen mevzuatın da takip edilerek, uyum yönünde gerekli çalışmaların hemen yapılması, ülkemizin ve kentimizin bu alanda bölge içinde taşıdığı rolün güçlendirilmesi açısından önemlidir. Sürdürülebilir Çevre ve Atıksu Yönetimi için, çevreyi korurken doğal kaynakların kullanımını kontrol etmek ve oluşan atıkların yönetimi konusunda halkımızın eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalar hem çevre bilinçinin hem de insan kaynakları kapasitesinin gelişmesine, dolayısıyla yaşam kalitesine etki edecektir” dedi.

Projedeki hedefin; “Kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel yapısı güçlü, rekabetçilik temelinde sürekli gelişen lider bir bölge olmak” şeklinde tanımlandığını ve sorunların bu doğrultuda belirlendiğini kaydeden Uzbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Projemizde en temel çevresel faaliyetlerden olan KOSKİ Atık Su Arıtma Tesisleri’ne gelen endüstriyel atık suların yan etkilerini azaltmak amacı ile insan kaynaklarının eğitilmesi seçilmiştir. Bu çerçevede sanayiciler, meslek odaları üyeleri ve ilk öğretim okullarında eğitimler yapılarak, sürdürülebilir atık su bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu eğitimler ile çevresel farkındalığın artırılması ve sanayicilerin çevresel atıkların bertarafı için çevresel altyapı çalışmaları yaparak eksikliklerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.”

Projenin 2012 yılının Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA