• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koskiden tahmini fatura
09 Kasım 2010 Salı 16:43

Koski'den tahmini fatura

KOSKİ Genel Müdürlüğü, abonelerin çeşitli sebeplerle okunamayan sayaçlarına, bir önceki sarfiyatını göz önüne alarak tahmini okuma uyguluyor. Böylece, abonenin su faturalarının birikmesi önleniyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, sayaçların okunmadığı durumlarda abonelerin kullandığı su bedelinin artmasını önlemek içinönceki aylarda yapılan sarfiyatı dikkate alarak tahmini okumagerçekleştiriyor.

Konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ndenyapılan açıklamada, ayda bir gerçekleştirilen endeks okuma vefaturalandırma işleminde su abonesinin evde bulunamama, sayaç yerininkapalı olması ve herhangi bir nedenle endeks okunamaması durumlarındatahmini okuma uygulamasının yapıldığı belirtildi.

Açıklama şöyle: “KOSKİ Tarifeler Yönetmeliği’nin 62. maddesi, ‘Aboneninbinada bulunmaması, kapıyı açmaması, sayaç yerinin kilitli olması veyaherhangi bir nedenle su sayacının okunamaması durumunda, tüketiminbirikmemesi için aboneye, önceki tüketimlerine göre kıyas almak suretiile bir sonraki dönem tüketiminden mahsup edilmek kaydı ile tahminitahakkuk yapılır ve aynı zamanda su sayacının endeksini okuyup idareyebildirmesi istenir. Bu şekilde peş peşe iki defa tahmini tahakkukyapılabilir. Üçüncü tahakkuk döneminde de endeks tespit edilememiş iseabonenin suyu ana vanadan kesilir’ şeklindedir. Yönetmelik hükmüneistinaden, endeks okuma elemanları tarafından okuma anında yönetmeliktebelirtilen sebeplerle sayacına ulaşılamayan abonelerimize, ileride dahafazla yüklü fatura ödememeleri için, geçmiş tahakkukları da dikkatealınarak tahmini tahakkuk ile fatura bırakılmaktadır. Yapılan bu tahmini tahakkuk, abonemizin sayacın üzerindeki gerçek endeksi idaremizeulaştırması durumunda, derhal iptal edilerek ödenen bedel iade edilmekte veya bir sonraki tahakkuktan mahsup yapılarak hiçbir şekilde abonemizmağdur edilmemektedir.”

Açıklamada, tahmini tahakkuk şeklinde yapılan bu işlemlerin tamamenabonelerin mağdur olmaması ve ileride yüklü fatura ile karşılaşmamalarıiçin yapıldığı hatırlatıldı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA