• Konya-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOSKİ’den su tüketimi uyarısı
26 Haziran 2016 Pazar 15:03

KOSKİ’den su tüketimi uyarısı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, aşırı sıcaklar, kurak bir kış mevsimi, bilinçsiz sulama ve gereksiz su tüketimi dolayısıyla su kaynaklarında kurumaların ve su kuyularında ani verim ve seviye düşüşlerinin olduğunu açıkladı. 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, mesken ve iş yerlerinde gereksiz su kullanımından kaçınılması ve sulamanın modern teknikler uygulanarak gece veya sabah erken saatlerde yapılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, “Aşırı sıcaklıklar, kurak bir kış mevsiminin geçirilmesi ve yoğun su kullanımı, su kaynaklarında kurumalara neden oldu. Kuyu seviyelerinde ve verimlerinde ani düşüşler yaşandı. Sıcak yaz mevsimini yaşadığımız ve aynı zamanda Rahmet Ayı Ramazan'ı idrak ettiğimiz bugünlerde su tasarrufu çok büyük önem arz etmektedir. Su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istiyoruz” denildi. 

“HALKIMIZIN İSRAFA KARŞI DESTEKLERİNİN DEVAMINI İSTİYORUZ”
KOSKİ’den yapılan açıklamanın devamında, "Su, ikamesi olmayan bir özelliğe sahiptir. Su kaynaklarının verimi, yağışlarla doğru orantılıdır. Yağışlar çok olursa kaynaklarda da debi yükselecektir. Yağışların azlığında ise kaynaklarda su debisi düşecektir. Son yılların en kurak kışını geçirdik. Su kaynaklarımızda bu sebepten kurumalar ve verim düşüklükleri oluşmaktadır. Ancak hizmet verdiğimiz yerleşim birimlerinin tamamında içme ve kullanma su ihtiyacı için gereken bütün tedbirleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Ancak yaz döneminde yerleşim birimlerinin bir sıkıntı ile karşılaşmaması için halkımızın su israfına karşı desteklerinin istiyoruz. Zaten su tasarrufu konusunda halkımızın yoğun bir desteği vardı, bu desteklerinin devamını diliyoruz. Şebeke arızası, abone hattı arızası, şadırvan arızası, sulama şebekesi arızası ve çeşme arızalarını mutlaka vakit geçirmeden ALO 185'e bildirilmesini rica ediyoruz. Son yılların yağış ortalamalarına bakıldığında en düşük dönemi yaşıyoruz. Bu zorlu süreci inşallah halkımızın her zamanki duyarlılığı sayesinde sıkıntı yaşamadan atlatacağımıza inanıyoruz. Tek isteğimiz ihtiyacımız kadar su kullanmak. Bahçenizde ağacınız varsa sadece ağacın ihtiyacı kadar su kullanın. Arazinizdeki boşlukları ve otları sulamayın. Bu tür ufak dokunuşlar kaynaklarımızın aşırı kullanımının önüne geçecek, yaz döneminde herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmamızı da önleyecektir” ifadelerine yeri verildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yolcu otobüsü şarampole devrildi
  • 2017 yılında en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
  • MMO Konya Şubesinde devir teslim töreni yapıldı
  • Konya'da asma tavan müşterilerin üzerine çöktü!
  • Konya'da hamile sürücüyü tabancayla vurmuşlardı! İstenen ceza belli oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA