• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOSKİ 4 mahallenin daha su sorununu çözdü
12 Nisan 2015 Pazar 11:11

KOSKİ 4 mahallenin daha su sorununu çözdü

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su azlığı yaşayan Hüyük ilçesine bağlı Çavuş, Karapınar ilçesine bağlı kazanhüyüğü, Doğanhisar ilçesine bağlı Koçaş ve Ilgın ilçesine bağlı Orhaniye mahallelerinin sağlıklı, kesintisiz ve uzun süreli su ihtiyacını açmış olduğu kuyular ile giderdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü su azlığı, sağlıksız su, susuzluk, su şebeke ıslahı ve altyapı eksikliği olan ilçe merkezleri ve mahallerde yürüttüğü çalışmaları devam ettiriyor. Su yetmezliği şikâyeti olan 4 mahallede daha su sıkıntısını gideren KOSKİ, Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde 8 litre/saniye, Karapınar ilçesine bağlı Kazanhüyüğü Mahallesi’nde 15 litre/saniye, Doğanhisar ilçesine bağlı Koçaş Mahallesi’nde 7 litre/saniye ve Ilgın ilçesine bağlı Orhaniye Mahallesi’nde 30 litre/saniye debili su temin etti.

Hüyük İlçesi Çavuş Mahallesi, içme suyunu 2 adet sondaj kuyusu ile dağdan gelen yaklaşık 4 litre/saniye debili suyla karşılamaktaydı. Sögütlüdere mevkiinde bulunan 1 nolu sondaj kuyusunun teçhiz çapı 140 milimetre olup yeterli debiyi verecek pompa montajı yapılamamaktaydı. Bundan dolayı Mahalle’de, yaz aylarında mevsimsel göç alması nedeniyle su yetersizliği oluşmaktaydı. İçme suyu özellikle yaz aylarında yetersiz olan Hüyük İlçesi Çavuş Mahallesi’ne yeterli ve sürekli içme suyu temini için Sögütlüpınar mevkiinde bulunan mevcut sondaj kuyusunun yanına 88 metre derinliğinde sondaj kuyusu açıldı. Sondaj kuyusundan temin edilen 8 litre/saniye debili su şebekeye aktarılacak.

Karapınar İlçesi Kazanhüyüğü Mahallesi içme suyunu köy içindeki sondajdan sağlamaktaydı. Sondaj kuyusunun göçmesi sonucu Mahalle’de içme ve kullanma suyu yetersizliği başladı. İçme suyu kuyusu göçmüş olan Karapınar İlçesi Kazanhüyüğü Mahallesi’ne yeterli ve sürekli içme suyu temini için 200 metre derinliğinde sondaj kuyusu açıldı. Sondaj kuyularından temin edilen 15 litre/saniye debili su, yeni yapılan hat vasıtasıyla şebekeye aktarılacak.

Doğanhisar İlçesi, Koçaş Mahallesi içmesuyunu daha önceki yıllarda açılan 33 metre derinliğindeki sondajdan sağlıyordu. Mevcut sondaj kuyusunun suyunun azalması ve kuruması sonucu mahallenin suyu yetersizliğini geçici olarak çözmek için sulama amaçlı pompaj kuyusu devreye sokulup içme suyu olarak kullanılmaya başlansa da mahallenin içme ve kullanma suyu yetersizliği problemi çözülemedi. KOSKİ Genel Müdürlüğü içme suyu yetersiz olan Doğanhisar İlçesi Koçaş Mahallesi’ne yeterli ve sürekli içme suyu temini için 263 metre derinliğinde kuyusu açtı. Sondaj kuyusundan temin edilen 7 litre/saniye debili su, kuyu ile gömme su deposu arası terfi hattı bağlantısı yapıldıktan sonra mahallenin mevcut şebekesi ile dağıtılacak.

Ilgın ilçesine bağlı Orhaniye Mahallesi’ne 2013 yılında açılan 60 metre derinliğindeki sondaj kuyusunda suyun azalması ve kesilmesi sonucu Mahalle’nin içme ve kullanma suyu yetersizdi.  İçme suyu yetersiz olan Orhaniye Mahallesine sürekli ve yeterli içme suyu temini için KOSKİ, mevcut kuyunun yanına 80 metre derinliğinde sondaj kuyusu açtı. Sondaj kuyusundan temin edilen 30 litre/saniye debili su, mevcut gömme depoya yapılacak terfi hattı ile aktarılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA