• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köşk seçimi konuşulmadı
16 Nisan 2014 Çarşamba 08:06

Köşk seçimi konuşulmadı

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin haberlerin hayali olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin görüşme yapıldığı iddialarına Köşk'ten yalanlama geldi. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, böyle bir görüşmenin şu ana kadar gerçekleşmediğini açıkladı.

Sever, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi süreciyle ilgili konuştukları ve uzlaşıya vardıkları yönündeki haberlerle ilgili sorusuna şu cevabı verdi:

SENARYOLAR HAYALİ

'Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan arasında cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve sonrasıyla ilgili konular şu ana kadar kesinlikle görüşülmemiştir. Yakın bir süreçte bu konuların ele alınacağı bir görüşme gerçekleşecektir' diyen Sever, basında bu konuyla ilgili yer alan haber ve senaryoların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

BU SİSTEM SORUN ÇIKARIR

Bu arada Meclis Başkanı Cemil Çiçek, TBMM'de gazetecilere yaptığı açkılamada cumhurbaşkanlığı konusunda mevcut sistemin sorun çıkarabileceğini söyledi. 'Bugünkü Anayasa, başkanlık sistemi değil, yarı başkanlık değil, parlamenter sistem hiç değil' diyen Çiçek, güçlü ama sorumluluğu olmayan bir cumhurbaşkanı ile sorumlu ama yetkisi sınırlı olan bir başbakan öngören bu sisteminin sıkıntı çıkaracağını vurguladı. Çiçek, 'Bu sıkıntıyı önümüze getiren Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararıdır.'

Kırımlıoğlu'na devlet nişanı

Cumhurbaşkanı Gül, Kırım Tatar Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Meclisi Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na 'Kırım Tatarlarının yolbaşçısı, milli kahramanı, aziz kardeşim' diyerek Cumhuriyet Nişanı tevcih etti. Kırımoğlu'nun hayatını, 'Kırım halkının çektiği çilelerin kısa bir özeti' olarak niteleyen Gül, 'Sayın Kırımoğlu'nun liderliğindeki özgürlük mücadelesi, tarihe altın harflerle kazınmıştır' dedi. Çankaya Köşkü'nde çok sayıda davetlinin katıldığı törende Gül, Kırımlıoğlu'na yakın ilgi gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Konuk: "Çanakkale ruhu hep diri olacak"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA