• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köşk kazısından tandır kalıntıları çıkıyor
02 Temmuz 2010 Cuma 10:43

Köşk kazısından tandır kalıntıları çıkıyor

Konyadaki önemli eserden biri olan Alâeddin Tepesi üzerindeki tarihi II. Kılıçarslan Köşkünün restorasyonu kapsamında tarihi kalıntı ve çevresinin

Konya’daki önemli eserden biri olan Alâeddin Tepesi üzerindeki tarihi II. Kılıçarslan Köşkü’nün restorasyonu kapsamında tarihi kalıntı ve çevresinin arkeolojik kazı çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Kazı çalışması kapsamında çok sayıda tarihi kalıntı parçaları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Osmanlı Devleti’nin son dönemine ait ekmek yapımı ve yemek pişirmede kullanılan tandırlar da kazı çalışmasında bulundu. Çalışmaların ilerleyin günlerinde önemli tarihi eserlerin de çıkmasının beklendiği ifade edildi. Kazı çalışmasına çok sayıda sanat tarihçisi ve arkeolog katılıyor.

Konya Müze Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı, II. Kılıçarslan Köşkü’nde kazı çalışmaları kapsamında kareleme işleminin yapıldığını belirterek, kazı çalışmasının köşk kalıntısının10 metre ilerisinde yapıldığını söyledi. Kazı çalışmasında temel amacın köşkün temellerinin zarar verilmeden bulunması olduğunu söyleyen Naci Bakırcı, “Şuanda 5-6 metre olan dolgu toprak üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 1941-1955 yıllarında bölgede kazı çalışması yapılmıştır. Önemli eserler o çalışma kapsamında bölgeden çıkarılmış. Ancak bu o bölgede eser çıkmayacağı anlamını vermiyor. Bölgede Osmanlı’nın son zamanlarına ait tandır kalıntıları çıkıyor. Şuanda köşkün temellerine inmeye çalışıyoruz. Ayrıca köşkün, saraydan bağımsız bir yapı olarak yapılıp yapılmadığına da bakıyoruz. Eğer bağımsız bir yapıysa etrafında duvar kalıntılarına rastlanmayacaktır” dedi. Temelleri buldukta sonra mimarların yapacakları çalışmalara göre kazı çalışmasını bitireceklerini dile getiren Bakırcı, köşk tamamlanıncaya kadar bölgede incelemelerde bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

 Merhaba

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA