• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köşeye sıkışan PKKnın son planı
12 Kasım 2011 Cumartesi 10:43

Köşeye sıkışan PKK'nın son planı

Terör örgütünün PKK'nın paralel devlet yapılanması KCK faaliyetlerini okullara kadar genişletti.
Terör örgütü PKK’nın üst yapılanması KCK’nın faaliyetlerini ilköğretim okullarına kadar yaydığı ortaya çıktı. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi başta olmak üzere belli noktalarda, ilk adımı uygulanan planda, KCK’nın eğitim kolu temsilcilerinin ilköğretim okullarında PKK propagandası yaptığı tespit edildi.

Türkiye genelindeki yaklaşık 140 bin öğretmen açığı terör örgütü PKK’nın üst yapılanması olan KCK’nın iştahını kabarttı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 30 bin civarında öğretmen açığı olmasından faydalanan KCK, bu okullardaki eğitimci açığının sözleşmeli öğretmenlerle giderilmesi üzerine yeni bir strateji geliştirdi. Örgüt, kadrolu öğretmen açığı olan bölgede örgüt elemanlarını, ders başına 7 lira alan ücretli öğretmen olarak çalışmaları için yönlendirmeye başladı. Bu kapsamdaki faaliyetleri KCK’nın eğitim kolu temsilcisi D.B’nin yürüttüğü kaydedildi

ÖĞRENCİLERE ÖRGÜT MARŞI

Yerel kaynakların iddialarına göre bir öğretmenin geçen yıl görev yaptığı bir ilköğretim okulunda öğrencilere Oramar Marşı’nı (Dağlıca Baskını’ndan duyulan sevinç) söylettiği savunuldu. Sınıfta bulunan öğrencilerden birinin durumu ailesine iletmesinin ardından, okul idaresinin ilgili öğretmeni uyardığı öğrenildi. İlçede başka bir okulda görev ya pan A.G. isimli bir öğretmenin deKCKplanı çevresinde sözleşmeli öğretmen olarak çalıştığı ve tüm sözleşmelilerin kadro ya alınmasıyla göre vine halen kadrolu olarak devam ettiği öğrenildi. A.G’nin anadilde eğitim adı altında bölge çocuklarına Kürt milliyetçiliği aşıladığı aktarıldı.

TERÖRÜ HAKLI GÖSTERİYORLAR

Bir eğitim sendikasına bağlı bazı öğretmenlerin de KCK’dan gelen talepler doğrultusunda okullarda örgütü masum ve bazı terör saldırılarını da haklı göste ren çalışmalara imza attığı öne sürüldü. Bu suistimallerin temelinde bölgedeki kadrolu öğretmen açığının önemli bir yer tuttuğu belirtildi. Örgütün dikkat çekmeyecek bazı kişileri ücretli öğretmen olarak okullara yerleştiği vurgulandı. Kaynaklar, ayrıca örgütün öğretmenleri kaçırma ve tehdit etmesinin temelinde de bu amacın yattığının altı çizildi. Örgütün, bu uygulamaları Doğu ve Güneydoğu’daki okullarda eğitim gören öğrencileri dağ kadrolarına yönlendirerek militan devşirme planı çerçevesinde yaptığı belirtildi. Ayrıca bölgede asker ve polise yönelik eylemlerde çocukların ön sıralarda bulunmasında da bu çalışmaların etkili olduğu vurgulandı.

KCK’lı öğretmenler istihbarat takibi altında

İstihbarat birimlerinin bazı öğretmenleri KCK ile bağlantıları dolayısıyla yakın takibe aldığı öğrenildi. Bu kişiler hakkında detaylı bir rapor hazırlayan emniyet birimleri, D.B. ile A.G.’nin ilköğretim okullarında öğretmenlik yapmasının sakıncalı olduğunu ilgili kurumlara bildirdi. Bazı velilerin de çocuklardan gelen şikayetler üzerine okul idaresine başvurdukları belirtildi. Bunun üzerine okul idaresinin Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığı’na bilgi vererek ilgili kişilerin görevlerine son verilmesini isteği kaydedildi. D.B’nin yasa dışı faaliyetlerinin tespit edilmesinden sonra sözleşmeli kadrosunun da iptal edilerek görevine son verildiği öğrenildi. Ancak A.G’nin görevine devam ettiği belirtildi. Bu kapsamda Suruç İlçe Belediye Başkanı Ethem Şahin de 26 Aralık 2009 tarihinde Diyarbakır’da yapılan KCK operasyonunda tutuklanarak cezaevine konulmuştu. İkinci Başkan vekili Mehmet Özkan ve Yardımcısı Süleyman Yıldız da ‘ihalelerde yolsuzluk’, ‘ihalelere fesat karıştırma’ ve ‘dağ kadrosuna mali destek sağlamak’ iddiasıyla başlatılan operasyonlarda gözaltına alınıp daha sonra tutuklanmıştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da araç sayısı bir milyon bandını zorluyor! Peki trafik ne olacak?
  • Konya’da silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
  • Yüzüne madde atılan kadının durumu iyiye gidiyor
  • Çiftçiden Recep Konuk’a teşekkür
  • Araç sahipleri dikkat! Muayene ücretlerine zam geliyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA