• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koşdaş Hoca:İbadet etmeyen gaflettedir
05 Nisan 2012 Perşembe 16:09

Koşdaş Hoca:'İbadet etmeyen gaflettedir'

Konya Aydınlar Ocağının Tefsir Sohbetinde, Araf suresini yorumlayan Muammer Koşdaş Hoca, Kuran okumak sünnet, dinlemek ise farzdır. Sabah-akşam ibadet etmeyen insanlar gaflet ehlidir dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbeti’nde, Araf suresini yorumlayan Muammer Koşdaş Hoca, “Kur’an okumak sünnet, dinlemek ise farzdır. Sabah-akşam ibadet etmeyen insanlar gaflet ehlidir” dedi.


Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbeti’nde Araf Suresini yorumlamaya devam eden Hadis ve Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, “Lâ ilâhe illallâh”ı bulunduğumuz her mekanda aydınlatmak zorundayız. “Lâ ilâhe” derken kimi, neyi reddettiğimizi iyi bilmemiz gerekir” dedi.
Araf/196’yı tekrar hatırlatarak diğer âyetlere geçen Muammer Koşdaş Hoca, cahiliye döneminde olduğu gibi put ve heykellerden yardım dilemenin, önünde tanzimle eğilmenin şirk olduğunu belirterek “Tövbe etmeyen ve kalpleri zikretmeyen insanların imanlarını kaybetmeleri çabuk olur” diye konuştu. Peygamber Efendimiz’in “Vermeye ver, gitmeye git” sözünü hatırlatarak müminlerin, sana iyilik edene iyilikle mukabelede bulun. Kötülüğe iyilikle müdahale et” düsturuna göre hareket etmeleri gerektiğinin altını çizerek Müslümanların iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak gibi önemli sbir vazifeleri olduğuna dikkati çekti.
“Cahillerden yüz çevir” sözüne; Onların lüzumsuz sorularına cevap vermemek ve isteklerini yerine getirmemektir” şeklinde açıklık getiren Koşdaş Hoca, günahlara batkılmaması gerektiğini, ufak günahların zamanla büyüdüğüne işaret ederek “Çok günah işleyen bir kimseye haram olan birk şeyi yemek, yapmak onun için “normal” bir hale gelmeye başlar. Bundan dolayı müminler, “Ben ancak, Rabbimin bana vahyettiği gibi hareket etmek zorundayım” demeleri gerekir” diye konuştu.
Kur’an-ı Kerim’in âlemlere bir şifa ve hidayet kaynağı, müminler için bir rahmet olarak indirildiğine dikkati çeken Koşdaş Hoca, şunları kaydetti: “Kur’an okunan yerde onu dinleyiniz. Kur’an okumak sünnet, dinlemek ise farzdır. Kur’an okmunan yerde susun ve o sese doğru kulak kabartın. Allah’ın rahmetine ölülerin ne kadar ihtiyacı varsa, biz dirilerin de o kadar ihtiyacı var. Bir de sabahları seher vakitleri ile akşamları tenha yerlerde Cenab-ı Hakk’a yalvarın, samimi ve içten gelen duygularla gözyaşı dökerek tövbe edin, af dileyin. Güzel dualarla kendinizi koruyun. Bizi kurturucak olan gönülden gelen gözyaşlarıdır. İbdet etmeyen insanlar bilin ki gaflet ehlidir.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA