• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korsana rağbet etmeyin !
02 Kasım 2010 Salı 11:45

Korsana rağbet etmeyin !

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala otobüslerdeki doluluk oranı yüzde 90'ı geçerken, yaklaşık 7 milyon kişinin kayıtlı otobüslerle seyahat etmesinin beklendiği...
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala otobüslerdeki doluluk oranı yüzde 90'ıgeçerken, yaklaşık 7 milyon kişinin kayıtlı otobüslerle seyahat etmesininbeklendiği, 1,5 milyon kişinin ise yolculuklarında korsan araçları tercihedeceğinin sanıldığı bildirildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Rüştü Terzi, KurbanBayramı'nda 9 gün tatil olacağı beklentisinin aileleri farklı planlar yapmayayönlendirdiğini söyledi.

Bayramı akrabalarının yanında, memleketinde geçirmek isteyenler kadardinlenmek için tatil bölgelerini tercih edenlerin bulunduğunu ifade eden Terzi,bu nedenle otobüs biletlerine haftalar öncesinden yoğun talep aldıklarınıanlattı.

Haftalar öncesinden yapılan rezervasyonların son günlerde bilete dönüşmeyebaşladığını vurgulayan Terzi, şöyle konuştu:

''Şu anda otobüslerimizdeki doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı. Bayramda seyahatedeceklerin bir an evvel bilet alım işlemini gerçekleştirmelerinin ulaşımdasıkıntıyı önleyecek. Vatandaşlarımızın bir an önce rezervasyonlarınıyaptırmalarını öneriyoruz. Gidiş bileti alan vatandaşlarımızı uyarıyoruz,kesinlikle dönüş biletlerini bugünden edinsinler. Aksi halde dönüşte sorunyaşayabilirler. Gidiş biletlerinde 11-15 Kasım, dönüşlerde ise 20-22 Kasımtarihli otobüslerimiz dolmak üzere. Taleplerin durumuna göre firmalarda ek seferprogramlarını yapacaklardır. Bizler için bayramlar önemli günler, dört gözlebeklediğimiz günler. Bu günlerde doluluk oranlarımız artıyor. Taleplerinçoğalması da bizleri mutlu ediyor. Her gün binlerce otobüsümüz otogarlardanhareket ederek aileleri, sevdiklerine ulaştıracak. Yoğunluk okullarınaçılmasıyla işleri düşen otobüsçülerin yüzünü güldürecek.''

-KORSANA DİKKAT-

Terzi, ek seferlerle talebi karşılamaya çalışacaklarını ifade ederek,vatandaşların otogarlardan ve bilinen firmalardan bilet almalarını önerdi.

Bu dönemde korsan taşımacılığın arttığına dikkati çeken Terzi, şunlarıkaydetti:

''En büyük sorunumuz bu. Her yıl 20 milyonun üzerinde kişi korsan taşınıyor.Kurban Bayramı dolayısıyla ise yaklaşık 1,5 milyon kişinin kaçak araçlarlayolculuk yapacağını tahmin ediyoruz. Kelle koltukta yolculuk yapmamaları içinvatandaşları kayıtlı çalışan otobüslere talep göstermeye çağırıyoruz. Korsantaşımacılık yapan otobüslerin sürücüleri 10-12 saat direksiyon başında kalıyor.Yedek şoför olmadan saatlerce yol giderek yolcuların hayatını riske atıyorlar.''

Terzi, kayıtlı otobüslerin otogarlardan çıkarken denetlendiğini ancakdiğerlerinin denetimden uzak tehlike saçtığını belirterek, ''Kaçak çalışanaraçların şehir giriş çıkışlarında denetlenmesini istiyoruz. Bu konuda en güzeldenetlenme noktası Bolu, Susurluk, Samsun gibi yerler olabilir. Vatandaşlarıngüvenliği sağlanmalıdır. Ayrıca bu otobüsler vergi ödemedikleri için ekonomiyezarar veriyorlar'' dedi.

-OTOBÜSLERDE ''NON-STOP'' İLETİŞİM-

Karayolu taşımacılığının son yıllarda kabuk değiştirdiğinin altını çizenTerzi, şöyle konuştu:

''Karayolu taşımacılığında kabuk değişti. Araç yaşları gençleştirildi, koltukarkası led ekranlarla televizyon, atari, radyo hizmetleri verilmeye başlandı.Otobüste giden kimse iletişiminden geri kalmıyor internete bile bağlanabiliyor.Firma içi eğitimlere önem verdik. Bu yüzden kara yolu taşımacılığı yapan bizotobüsçüler vatandaşlarımızı da fazlasıyla düşündüğümüz için gidiş biletinialırken, dönüş biletini de almaları uyarısında bulunuyoruz.''

-''MEMLEKETTEN GELEN ETLERİ DE TAŞIRIZ''-

TOFED Genel Başkanı Terzi, bir çok insanın memleketinde, ya da yaşadığı yerdışında kestiği kurban etini de beraberinde getirebileceğini, bunun taşımasındasıkıntı olmayacağını belirtti.

Terzi, yasal bagaj hadleri dahilinde yasal tüm yükleri taşıdıklarınıyineleyerek, ''Kişilerin seyahat esnasında yasal olarak taşıyabilecekleri bagajhadleri belli. Bunda sorun yok. Uçak yokken, tren yokken biz müşterimizinturşusunu da taşıdık, elbisesini de, eşyalarını da.. Etlerini de taşırız,taşımaya da devam edeceğiz'' diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA