• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korkmazdan önemli açıklamalar
26 Ocak 2013 Cumartesi 09:56

Korkmaz'dan önemli açıklamalar

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz enerji ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.Korkmaz, enerji ihtiyacının yerli kaynaklardan karşılanması gerektiğini vurguladı.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz Karapınar ilçesinde bulunan 1.8 milyar tonluk linyit rezervinin hem Konya ekonomisine, hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, bu rezervin enerji alanında yapılacak yatırımla ekonomiye kazandırılması ülkemizin önemli ölçüde dışa bağımlı enerji açığı konusunda yerli kaynak kullanımı açısından önemine değindi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz açıklamasının devamında, “Son dönemde ülkemizin yakaladığı büyüme bizlerin geleceğe daha umutla bakmasına neden oluyor. Ancak ülkemiz ekonomisinde dikkat edilmesi gereken cari açık konusunda en önemli kalemi enerji giderleri oluşturmaktadır. Ülkemizin enerji ihtiyacını yabancı kaynaklardan karşılaması ödemeler dengesinde de cari açığı ortaya çıkartan önemli bir unsurdur. Bu noktada yerli kaynaklarımızın gün yüzüne çıkartılması gerekmekteydi. Bizlerinde yakından takip ettiği Karapınar’daki linyit arama çalışmalarının ardından MTA’nın 1.8 milyar tonluk linyit rezervine ulaşması enerji ihtiyacımızın yerli kaynaklardan karşılanması için önemli bir gelişme olmuştur. Karapınar bölgesinde güneş enerjisi ile ilgili çalışmaları da göz önüne alırsak bölgemizde çorak çöl olarak gördüğümüz Karapınar bölgesi; yer üstünde güneş, yer altında ise linyit madeni sayesinde önemli bir enerji merkezi olmuştur. Bu gelişme şehrimiz için heyecan verici olmuştur. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız beyin linyit rezervinin kullanılmasında ‘Uluslararası yatırımcıların yanında yerli yatırımcıların hatta Konyalı sanayicilerin buluşabileceği bir rezerve sahip olduğunu’ belirtmesi Konyalı sanayicilerimizi daha da memnun etmiştir. Son dönemde ülkemizin kalkınması adına yapılan bu çalışmaların ilerleyen dönemde ülkemize sağlayacağı katma değer ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA