• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korkmaz; Karar Hukuki Değil, Siyasidir!
01 Aralık 2009 Salı 14:29

Korkmaz; Karar Hukuki Değil, Siyasidir!

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, katsayı eşitsizliğinin iptaline yönelik olarak üniversiteye girişte ve meslek liselerindeki eğitim kalitesinde

MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz, katsayı eşitsizliğinin iptaline yönelik olarak üniversiteye girişte ve meslek liselerindeki eğitim kalitesinde 10 yıldan beri süregelen, eşit şartlarda eğitim ve insan hakları ilkelerini ihlal eden bir uygulamanın söz konusu olduğunu söyledi.

YÖK Genel Kurul Toplantısı’nda alınan ''tek katsayı'' uygulaması kararının Danıştay tarafından durdurulmasının hukuki değil siyasi bir karar olduğunu ifade eden Korkmaz, üniversiteye girişte uygulanan farklı katsayı sisteminin meslek liselerine olan ilgiyi düşürdüğüne vurgu yaptı. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu ve gelişen bir ülkenin olmazsa olmazı kalifiye eleman yetersizliğinin katsayı eşitsizliğiyle birlikte baş gösterdiğini söyleyen Korkmaz; “Katsayı eşitsizliği sanayimizde önemli derecede eleman eksikliği doğurmaya başlamıştır. İstihdam oluşturmanın öneminin her geçen gün arttığı ve gelişmişliğin işsizlik oranıyla ölçüldüğü bir dünyada Türkiye gibi bir ülkenin böyle bir sorunu bünyesinde barındırması çok manidar bir durumdur. YÖK’ün Temmuz ayında almış olduğu kararla yıllar boyunca ülkenin gelişmişliğine, sanayisine ve ekonomisine bir darbe görevi üstlenen katsayı eğitsizliği kaldırılmış ve dolayısıyla ülke sanayisinin sırtında yük olan kalifiye eleman yetersizliğine de bir çözüm yolu bulunmuştu. Katsayı eşitsizliğinin kaldırılmasıyla birlikte sorunların çözüme ulaşacağı inancını taşırken şimdi Danıştay 8. Dairesi’nin YÖK’ün katsayı kararının durdurmasının toplum vicdanında yara açtığı ve bu davanın adil olmadığı aşikardır”

Ülke sanayisine katkı sağlaması, kaliteli üretimi arttırması açık olan bir durumun böyle bir kararla iptal edilmeye çalışılması birçok kurum ve kişinin kafasında şüpheler doğurduğuna işaret eden Aslan Korkmaz “Katsayı eşitliği kararının alınmasının sevincini yaşarken Danıştay 8. Dairesi tarafından kararın iptaline yönelik olarak alınmış olan bu karar, akıllarda birçok soru işareti oluşturmuş ve yıllardır süre gelen adaletsiz eğitimin yeniden gündeme gelmesi ve uygulanması ihtimali bizleri endişeye düşürmüştür. Danıştay’a daha önce açılan dava neticesinde Danıştay’ın; “bu konunun muhatabı YÖK’tür” demesi ve bu gün ise yine Danıştay 8. Dairesi’nin yürütmenin durdurulması yönünde karar alması ülke hukukumuzu zedeleyen bir durumdur.” Dedi.

Katsayı eşitsizliğiyle ilgili meydana gelen olumsuz gelişmeler ayrımcılık, ötekileştiricilik, adaletten uzak ideolojik bir anlayışın tezahüründen başka bir şey değildir diyen Korkmaz sözlerini şöyle sürdürdü  “Hiçbir bilimsel temeli olmaksızın, 28 Şubat sürecinin puslu havasında getirilen ve 10 yıldır eğitimde fırsat eşitliğini örseleyen bu adaletsizliğin, YÖK’ün aldığı tarihi bir kararla kaldırılması, ülkemizin normalleşmesi, demokratik ilerleyişi zorlaştıran ağırlıklardan kurtulması yolunda atılan önemli bir adımdır ve toplumun büyük bir kesimini mutlu etmiştir. Bundan geriye dönüş ülke insanına, ekonomiye ve sanayiye indirilmiş büyük bir darbe olur. Temennimiz Danıştay 8. Dairesi tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararının iptal edilmesi ve sanayinin kanayan yarası haline gelen ara eleman sıkıntısının biran önce çözüme ulaştırılmasıdır. Gerekirse çözüm yolunda hükümetimiz katsayı ile ilgili yasal bir düzenlemeye gitmelidir” dedi

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA