• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korkmaz: Döviz kurunun dengede tutulması gerekir
15 Ekim 2010 Cuma 14:52

Korkmaz: 'Döviz kurunun dengede tutulması gerekir'

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Dövizdeki düşüşe ilişkin olarak bir açıklama yaparak, ihracatçının zor duruma düştüğünü belirtti.
Son zamanlarda dövizdeki düşüşün endişe ile karşılandığını söyleyen Aslan Korkmaz; “dövizdeki ciddi düşüş oranı ihracatçımızı zora sokmaktadır. İhracatta yükseliş yaşadığımız şu günlerde döviz ile iş yapan ihracatçılarımız dövizdeki düşüşten ciddi anlamda tedirginlik duymakta ve etkilenmektedirler. Bir taraftan ihracatımızdaki yükselişle övünürken öte taraftan dövizdeki bu ani ve hızlı düşüş ihracatçı firmalarımızın iş bağlantılarını zora sokmakta, iş bağlantılarının yapıldığı döviz kurunun mal tesliminde ciddi bir düşüş yaşaması bırakın kar marjını düşürmeyi ihracatçılarımızı eksiye bile düşürmektedir” dedi.

Öte yandan dövizdeki düşüşün ithalatta da patlamalara yol açtığını belirten Korkmaz; “döviz kurunun dengede tutulması ülkemizin ihracat ve ithalatındaki seyrini istikrarlı hale getirecektir. Küresel krizin ardından yeniden şekillendirilmeye çalışılan dünya ekonomisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dövizdeki bu düşüşe seyirci kalması ihracatçı firmalarımız açısından şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Merkez Bankası'nın müdahalede bulunmama tutumu yurtdışı ile bağlantı yapmış ve yapacak olan firmaları tedirgin ediyor” dedi.

Tüm dünyada ulusal para birimlerinin düşük tutulmaya çalışılırken, Türkiye'de ise TL'nin aşırı bir şekilde değerlenmesinin önüne geçilemediğini belirten Korkmaz; “Haziran ayının başında 1,60 olan Dolar/TL kuru hızlı bir düşüşe geçerek iki yıl aradan sonra ilk defa 1,40'lara gerilemiştir. Döviz kurundaki bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye'de ithalat hızlı bir şekilde artarken ihracatçılar ise kan ağlamaktadır. Türkiye yılın ilk 8 ayında ithalatın çok hızlı artmasından dolayı 28 milyar dolar cari açık verirken bu açığın yüzde 90'ı ise sıcak para tarafından finanse edilmiştir” dedi.

Şu anda ana gündem maddelerinden birinin kısa vadede kur olması gerektiğini kaydeden Aslan Korkmaz; “ihracatçımız bu konuda gerçekten büyük zarar etmiştir. Kurun 1,50'nin altına inmiş olması zaten kırmızı alarmdı. 1,59, 1,60'dan 2 ay önce sipariş alıp malını satıp, yüklemesini yapıp şu anda parası gelen ihracatçı bu konuda büyük sıkıntı yaşamaktadır. Bu konuyla ilgili kur istikrarlı tutulmalı, gerekli önlem ve tedbirler bir an önce alınmalıdır” dedi.

Dövizdeki bu düşüşün ülke büyümesine, üretime, kalkınmaya ve işsizliğe de etkisi olacağını ifade eden Başkan Korkmaz; “ihracatçı firma döviz kurundaki düşüklükten dolayı zarar edecek ve bunun sonucunda da işlerini düşürme ve belki de işyerini küçültme yoluna gidecektir. Dolayısıyla işlerin veya işyerinin küçülmüş olması beraberinde temel problemlerimizden biri olan işsizliği de ciddi anlamda tetikleyecektir. Yine aynı şekilde büyüme üretimle olur. Siz üretici ve ihracatçı bir firma iken kurun altında ezilirseniz o zaman üretiminiz zayıflayacak ve zincirin bir başka halkası olan büyüme de etkilenecektir. Aynı şekilde ithalatçı bir firma iseniz de durum benzerdir. Düşük kar marjı ile ithalatınız patlayacak al sat yapacak ve üretimden uzak duracaksınızdır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA