• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köpeklerin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor
01 Nisan 2013 Pazartesi 14:20

Köpeklerin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor

Kedi ve köpekler Konya ve çevre ilçelerde özellikle kist hidatik olarak bilinen akciğer tümörüne neden oluyorlar
İnsanların akciğerlerinde oluşan ve özellikle çocuk yaştaki çocuklarda ölümlere neden olan kist hidatik hastalığı Köpeklerin incebağırsağında parazitlenen tenya ekinokokusun yumurtaları ya da gebe halkaları köpeğin dışkısı ile çevreye yayılmasıyla oluşmaktadır. Bu yumurtalardan kirlenen içme suyu, meyve ve sebzeler ya da bu yumurtalara bulaşmış olan eller aracılığıyla ağız yoluyla parazitler insanın sindirim kanalına girmiş olur. Tenya yumurtaları köpeğin kuyruk ve ağız çevresinde tüylerinde ve hatta vücudunu örten tüylerde de bulunabilir.
Bu larvalar yerleştikleri organlarda “Kist Hidatik” denilen bir kist oluşturmaktadırlar. Çocuklarda ölümlere götürebilen bu hastalık en fazla karaciğeri ve daha sonra da akciğeri etkilemektedir.
Toplum sağlığımızı çok yakından ilgilendiren bu hastalıkla ilgili bir açıklama yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Kemal Ödev Konya ve çevre illerdeki köpek ve kedilerin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle büyük baş ve küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapıldığı alanlarda köpek ve kedilerin yedikleri atık organlardan kedi ve köpeklere “Kist Hidatik”in geçtiğini ifade eden Ödev “Veterinerlerimiz sokaklarda başıboş gezen bütün köpeklerle ilgili bir bilgi bankası oluşturmalıdır ve bu kedi ve köpeklerin mutlaka aşılarının ve tedavilerinin de yapılması şarttır. Bu alanda ülkemizde ve şehrimizde ne yazık ki bir açık var. Sokak köpekleri ve kediler çok kontrolsüz ve halk sağlığımızı ciddi oranda tehdit eden Kist Hidatik gibi bir hastalığın oluşmasında büyük rol oynamaktadırlar” dedi.
Prof Dr Kemal Ödev özellikle Sarayönü ve Kadınhanı’ndan bu tür hastalıkların şikâyeti ile çok sayıda insanın Meram Tıp Fakültesine geldiğini ve bu bölgelerdeki sokak köpekleri ile birlikte çoban köpeklerinin de tedavisinin yapılmasının şart olduğunu ifade etti.
Kemal Ödev kesilen büyük ve küçükbaş hayvanların yenmeyen sakatatlarının mutlaka kontrollü bir şekilde imha edilmesi gerektiğini de belirtti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA