• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOPda arazi kamulaştırma çalışmaları
11 Ocak 2012 Çarşamba 16:58

KOP'da arazi kamulaştırma çalışmaları

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, arazi toplulaştırmasına büyük önem verdiklerini belirterek, ilgili kurumlarında katılımıyla bir komisyon kurulduğunu söyledi.
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, arazi toplulaştırmasına büyük önem verdiklerini belirterek, ilgili kurumlarında katılımıyla bir komisyon kurulduğunu söyledi.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, görev alanlarına giren Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinde su kaynaklarının etkin kullanılabilmesi için gerekli altyapının oluşmasına çalıştıklarını, bunun içinde Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri’ne (TİGH) önem verdiklerini kaydetti. Toplulaştırma ile dağınık arazilerin birleştirilip düzgün boyutlu parseller oluşturulduğunu, TİGH ile de yol, tesviye, rüzgar perdesi, drenaj ve sulama yatırımları yapıldığını ifade eden Babaoğlu, “Ülkemizde bu iki faaliyetin bir arada ve koordine şekilde gerçekleştirilmesinde bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarımda rekabetçiliğin arttırılabilmesi için bu iki faaliyetin bir arada ve koordine şekilde yürütülmesinin önemine inanmakta ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü büyük ölçekli bir program ile bölgemizde 2012-2013 dönemi için yaklaşık 500 bin hektar alanda arazi toplulaştırması yapmayı planlamaktadır. İlerleyen yıllarda tüm bölgenin arazi toplulaştırması işlerinin tamamlanması hedeflenmektedir. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölgemizdeki arazi toplulaştırması ve TİGH'nin etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesini teminen ilk aşamada Konya ilindeki ilgili tarafların katılımıyla bir eşgüdüm toplantısı gerçekleştirmiştir” dedi.
İl Özel İdaresi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, DSİ 4. ve 18. Bölge Müdürlükleri, İl Kadastro Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden temsilcilerin katıldığı toplantıda, toplulaştırma ve sulama projelerinin eş zamanlı olarak yürütülmesi kararı alındığını dile getiren Babaoğlu, “Bu amaçla Toplulaştırma ve TİGH Eşgüdüm Komisyonu kurulmuştur. Komisyon çalışmaları KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından koordine edilmektedir. Benzer çalışmalar önümüzdeki günlerde Aksaray, Karaman ve Niğde illeri için de başlatılacak ve tüm bölgede işlemlerin koordine şekilde yürütülmesi hedeflenmektedir. Hedef KOP Bölgesinde etkin, verimli ve rekabetçi bir tarımsal üretim için gerekli altyapıyı tesis etmek üzere arazi toplulaştırmasını tamamlamak ve modern sulama alt yapısını kurmaktır. Bu yolla kısıtlı su kaynaklarımız daha tasarruflu kullanılabilecek ve rekabetçi bir tarımsal yapının altyapısı oluşturulabilecektir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA