• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOP Eylem Planı hakkında fikir alışverişi yaptılar
30 Nisan 2012 Pazartesi 10:36

KOP Eylem Planı hakkında fikir alışverişi yaptılar

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selviyi ziyaret etti.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’yi ziyaret etti. İkili, KOP İdaresi tarafından hazırlanan KOP Eylem Planı’nın oluşturulması için Konya’ya yapılması öngörülen yatırım ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

KOP İdaresi olarak Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinin kalkınması ve yatırım fırsatlarını belirlemek için eylem planı hazırladıklarını dile getiren Prof. Dr. Babaoğlu, bu çerçevede ziyaret ettikleri İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’den bölgenin ihtiyaçları hakkında bilgi aldıklarını kaydetti. KOP Eylem Planı’nın bölge için iyi bir yatırım fırsatı olacağına işaret eden Babaoğlu, “Bölge ne üretirse o tür bir eser ortaya çıkacaktır” dedi.
İl Genel Meclisi’nin Türkiye’ye örnek olan çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getiren Babaoğlu, şunları söyledi:

“İl genel meclisleri ve özel idareler özellikle kırsal kesimi yoğun olan illerde hayati öneme sahip. Onların faaliyetleri olmadan o ilin kırsal kesiminin yeterli hizmet alması mümkün olmayacaktır. Eylem Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde 4 ilimizde valilerimiz, belediye başkanlarımız, rektörlerimiz, il genel meclisi başkanlarımız, sivil toplum kuruluşu önderleri ve çeşitli büyük firmalarla görüştük. Tabana yayılmış, herkesin benimsediği ve özümsediği bir eylem planını çıkarmak için her ilin kendi yapısı içerisinde birlikte hareket etme kararı aldık. Yerel dayanışma kültürü çerçevesinde birlikte çok iyi bir çalışma yapacağımızı ve iyi bir eylem planı ortaya koyacağımızı düşünüyoruz.”
KOP İdaresi’nin Konya bölgesi için büyük bir şans olduğunu vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Selvi ise yıllardır hayalini kurdukları önemli bir adımın böylece atıldığını bildirdi. “Bizlere düşen bu İdareyi çok iyi sahiplenmek” diyen Selvi, işbirliği içerisinde, bölge insanının hayallerini de süsleyen yatırımların gerçekleşmesi için çalışmayı hedeflediklerini belirtti.

KOP İdaresi’nin kurulmasında emeği geçen Başbakan başta olmak üzere Kalkınma Bakanı, Dışişleri Bakanı, milletvekilleri ve emeği geçenlere teşekkür eden Selvi, “Bölgemizde halkımızla sürekli iç içeyiz. Çok fazla beklentiler var. Şunu sevinerek görüyorum ki, sadece belli bir alan değil, bizim görev ve sorumluluk alanımızdaki bütün konularımız KOP İdaresi’nin eylem planı içerisinde yer alacak. Bütün kurumlarla işbirliği içindeyiz, ancak KOP ile özellikle birlikte çalışacağız. Bütün meclis üyeleri seferber olacağız. Meclisimizde her ay görüştüğümüz, kararını alarak projelendirdiğimiz ama bütçeleme imkanı bulamadığımız işlerimiz zaten hazır. Bunlarla beraber bütün bölgede 31 ilçe, 583 köy ve 168 beldemizi tarayarak KOP Eylem Planına teklif edeceğimiz işlerimizi hazırlayacağız. Bölgemizin kalkınması adına son derece yararlı bir eylem planı ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu projelerle bölgemiz arzu edilen yatırımlara, hizmetlere kavuşacaktır. Buradan bütün bölge insanımıza, özellikle kırsal kesimdeki köylülerimize diyorum ki; müsterih olun seferberlik başlıyor. Kalkınma seferberliği bunun adı. Hocam biz hazırız, büyük bir heyecanla, azimle, kararlılıkla KOP Eylem Planına İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi olarak her türlü desteği vereceğiz. Bölgemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

KOP İdaresi, bölgesindeki illerde yaptığı görüşmeler doğrultusunda oluşturduğu çalışma gruplarıyla eylem planı hazırlama sürecine girecek. Bu yıl bütçe dönemine yetişmesi öngörüler KOP Eylem Planı, il olarak Kalkınma Bakanlığı’na, burada yapılacak ilavelerden sonra yatırımcı bakanlıklarla birlikte Bölgesel Gelişme Yüksek Komitesi’ne, bu komiteden de Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu’na iletilecek. Yapılan bütün çalışmalardan sonra KOP Eylem Planını Başbakan R. Tayyip Erdoğan açıklayacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA