• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOP Bölgesinde Organik Tarım paneli düzenleniyor
01 Mayıs 2012 Salı 12:45

KOP Bölgesi'nde Organik Tarım paneli düzenleniyor

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığınca düzenlenen KOP Bölgesinde Organik Tarım Paneli 2 Mayıs 2012 tarihinde Konya...
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığınca düzenlenen ‘KOP Bölgesi’nde Organik Tarım’ Paneli 2 Mayıs 2012 tarihinde Konya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Uluslararası olarak düzenlenen panel, İsviçre Organik Tarım Araştırma Enstitüsü (FIBL) Başkanı Prof. Dr. Urs Niggli, Kalkınma Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanı Mehmet Tarakçıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yrd. Vekili Dr. Talat Şentürk, Organik Tarımda Kontrol ve Sertifikasyon Temsilcisi Nurhayat Bayturan, Organik Tarımda Kaliteli Üretim, Pazarlama ve İhracat Buğday Derneği Temsilcisi Güneşin Oya Aydemir, Konya İl Özel İdaresi Kırsal Kalkınma ve Tarım Daire Başkanı Raşit Turan’ın bilgilendirme ve sunumlarıyla gerçekleşecek. Geniş kapsamlı düzenlenen panele sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katılacak.

AB Pazarı Taleplerine Cevap Verebiliriz KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, özellikle KOP bölgesini kapsayan illerde organik tarımın önemini vurgulayarak, “Avrupa Birliği’nde en büyük organik ürün tüketicisi ülke Almanya. Organik sektörünün AB pazarında çok ciddi büyüme şansı bulunuyor. Alman tüketicilerinin organik ürünlerde aradığı standart Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde. Alman tüketicisi talep ettiği yüksek kaliteli organik ürünlerin bedelini ödemeye hazır. Türkiye, iklim ve toprak özellikleri nedeniyle avantajlı konumda. Organik tarım için gerekli şartlar mevcutken Avrupa pazarının taleplerine cevap verebiliriz” dedi. Babaoğlu ‘KOP Bölgesi’nde Organik Tarım’ paneline tüm tarım paydaşlarının sektör temsilcilerinin, çiftçilerin ve tüccarların katılımını beklediklerini bildirerek “Bu bölge Türkiye’nin organik tarım üssü olacak’ dedi.
Organik Sektöründe Hedef 2,5 Milyar Dolar 2023 vizyonu için organik tarımın Konya ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Uğur Kaleli, “2011 yılında 300 milyon dolarlık organik ürün ihracatı gerçekleştiren Türk Organik Sektörü, 2023 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefi belirledi.  Türkiye, organik sektöründe dünyanın en büyük ikinci organik ürün tüketicisi Almanya ile ortak proje yürütüyor. Alman-Türk işbirliğinde yürütülecek olan Organik Tarım Projesi’nde tarladan sofraya tüm tarafların organik sektöründeki bilgi ve yeteneklerinin arttırılmasi hedefleniyor. Türkiye’den Ekolojik Tarim Organizasyonu Derneği, Almanya’dan ise FIBL-Organik Tarım Araştırma Enstitüsü projenin ortaklari olacak. Türkiye, 2023 yılında 55-60 milyar dolar aralığında tarım ürünleri ihracatı hedefliyor. Bunun içinde organik sektörü 2,5 milyar dolarlık katkı sağlayacaktır. Bu katkının artırılması ve projenin geliştirilmesi için yapılacak olan panele tüm sektör temsilcileri davetlidir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA