• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOP Bölgesi riskli bölge
22 Mart 2013 Cuma 15:36

KOP Bölgesi riskli bölge

KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, suyumuzu akıllıca kullanmazsak gelecekte değil tarım, içme amaçlı bile su bulmamızın mümkün olmayacağını vurguladı.
Babaoğlu, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarih boyunca medeniyet merkezlerinin su havzalarına yakın bölgelerde kurulduğunu ve dünya nüfusunun hızla artmasıyla mevcut su kaynaklarının talebi karşılayamaz duruma geldiğini belirtti.
Prof. Dr. Babaoğlu, şunları kaydetti:
''Son yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; dünyada yer altı ve yer üstü su kaynaklarının en fazla azaldığı bölge kısmen Türkiye'yi de içine alan Ortadoğu coğrafyasıdır.
2003-2009 yılları arasında NASA ve Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaklaşa yapılan uydu gözlemlerine göre; Ortadoğu ülkeleri tatlı su rezervlerini hızla kaybediyor. Şu ana kadar 143 milyar metreküplük rezerv kaybedilmiş durumdadır. Çok daha önemlisi bu kaybın yüzde 60'ı yer altı suyu rezervlerinde yaşanmıştır. Gıda fiyatlarındaki artış ve güvenlik endişesi, tarımın hala en büyük geçim kaynağı olan gelişmekte olan ülkelerde tarımsal üretimi artmakta, bu durum da suyun hızla azalmasına neden olmaktadır. Dünyada suyun azalması ve gıda güvenliği endişesi çeşitli çatışmaları da beraberinde getirmektedir.''
   
KOP Bölgesi riskli bölge
   
Dünya Kaynaklar Enstitüsü'nün (WRI) 107 yıllık verilerine göre; Türkiye'de yer üstü ve yer altı suyu kaynakları hızla azalan, Konya ve çevresini kapsayan KOP Bölgesi'nin en riskli bölge olarak gösterildiğini belirten Prof. Dr. Babaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinden oluşan KOP Bölgesi 330 mm yıllık yağış ortalaması ile ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Bölgede tarımda kullanılan suyun yüzde 60'ı yer altı suyundan karşılanmakta ve bu kaynağımız hızla azalmaktadır. Yapılan son araştırmalarda mevcut çiftçi şartlarında kullanılan suyumuz aynı ürünü 2 yıl sulamaya yetebilmektedir. Tarımda gereğinden fazla su kullanımı hızlı azalmanın en temel nedenidir. Bu nedenle suyun en akılcı kullanımı geleceğimiz açısından kritik öneme sahiptir. Tarımda veya başka kullanım alanlarında bir damlasının bile ziyan edilmeden kullanılması gelecek nesiller ve dünya gıda güvenliği için oldukça hassas bir konudur. Üreticilerin hızlı bir şekilde damla sulamaya geçiş yolunda mevcut desteklerden yararlanması kendileri ve geleceğimiz için önem arz etmektedir. Bu şekilde devam edersek gelecekte değil tarım, içme amaçlı bile su bulmamız mümkün olmayacaktır. Bu vesile ile Dünya Su Günü'müzü kutluyor, suyumuza sahip çıkılması amacıyla herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA