• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kooperatifçilikte K.Şekerle destan yazdık
19 Temmuz 2012 Perşembe 18:00

'Kooperatifçilikte K.Şeker'le destan yazdık'

Konya Şeker A. Ş.nin 59. Olağan Mali Genel Kurulunda konuşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bir üretici kuruluşu olan Konya Şekerin son 12 yılda 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptığını ve...

Konya Şeker A. Ş.’nin 59. Olağan Mali Genel Kurulu’nda konuşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker’in son 12 yılda 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptığını ve yatırımların bedelinin tamamını da ödediğini belirterek, “Kooperatifçilikte, Konya Şeker’le destan yazdık” dedi.
Konya Şeker’de gerçekleştirilen 59. Olağan Mali Genel Kurul’a Konya Şeker’in ortakları olan Pancar Ekicileri Kooperatifleri’nin yöneticileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddelerine geçildi ve Konya Şeker’in yıllık blançosu, Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu raporları okunarak oylandı.  Genel Kurul’da alınan kararlar tıpkı geçtiğimiz gün yapılan Pankobirlik seçimli Genel Kurulu’nda olduğu gibi oybirliğiyle alındı ve buradan da hem Pankobirlik’te, hem de Konya Şeker’de ortak bir birlik ruhu sergilenerek Türkiye’ye de ses verildi.
Genel Kurul’da Konya Şeker’in gerçekleştirdiği yatırımların ve tesislerin Genel Müdürlerinin söz alarak, yapılan tesislerle ilgili ortakları bilgilendirmelerinin ardından Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk kürsüye çıktı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, genel kurula katılımlarından dolayı tüm ortaklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Konya Şeker’de yapılan yatırımların emek, cesaret, kararlılık ve dik duruşu bir çok zorluğa rağmen muhafaza etmeyi gerektiren, çok farklı gayretleri içine alan bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, “Bugüne kadar yapılan işlerde (ki bugüne kadar 28 tesis yapılmış) yatırımlara aktarılan kaynak 1.2 milyar dolardır. Ve tamamına yakını da ödenmiştir. Konya Şeker sadece yatırım yapmıyor, yatırım yaparak kendi bünyesini de güçlendiriyor. Bu gün yapılan sermaye artışıyla birlikte ortaklarımız olan kooperatiflere de kaynak aktararak, onların da güçlenmesine vesile oluyoruz. Ama tüm bunlara rağmen Konya Şeker’i durdurmak isteyenler, yalan haberler çıkaranlar, iftira atanlar oldu. Çünkü, Konya Şeker’in ne kadar büyüdüğünü ve bundan sonra da ne kadar büyüyeceğini gördüler. Çukur bir bakiyeden bugün 1.2 milyar dolarlık bir artışla çıktı bu kurum” diye konuştu.

HEM PANKO’DA HEM DE KONYA ŞEKER’DE
DESTAN YAZDIK-
Konya Şeker’in ve Pankobirlik’in hızlı büyümesinden rahatsız olanların hem Pankobirlik’e, hem de Konya Şeker’e ciddi anlamda saldırılarda bulunduklarını ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;
“Ben bir üretici çocuğuyum. Bizim hiçte hoş olmayan hasletlerimiz vardır. Bu hoş olmayan geleneğimize rağmen üreticilerimiz yaptıklarımızı gördü ve yapılan saldırıların niçin yapıldığını da anladı. Ve Pankobirlik’te, Konya Şeker gibi büyük bir destanı geçtiğimiz günlerde genel kurulunda yazdı. Bütün kararlar, bütün hesaplar oy birliğiyle alındı ve tasdik edildi. Yönetim, 31 kooperatif yönetimi ile Türk-Şeker’in oyunu da alarak 32’de 32 yaparak seçildi. Bu sadece Pankobirlik’in tarihinde bir ilk değil birçok kurum ve kuruluşunda tarihinde bir ilktir. Sonuç olarak, Türk üreticisinin, çiftçisinin karşısına kurulan tuzaklar üreticiler tarafından çözülmüştür. Bütün saldırılar yerle bir olmuştur, helak olmuştur. Doğrunun yardımcısı hep Allah’tır. Siz doğru olun eğri belasını bulur.”

YAN GELİP YATMAYACAĞIZ-
2008 yılında şehit olan İlyas Güzel’in üretici olan babasının kontör bulamadığı için şehit olan çocuğunu arayamayarak “helallik” alamadığına üzüldüğünü anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Konuk, “Ne yapacağız biz yan gelip yatacak mıyız? Yani birilerinin ayağına basmamaya devam mı edeceğiz?  Onlar bizim ticaretimizle uğraşırken, çiftçimizin geleceği ile uğraşırken biz tribüne oturup onları seyredecek miyiz?“ diyerek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı;
“Arkadaşlar biz işin gereğini yaptık bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.  Bu gün Konya’da yapılanlar bütün ülke geneline teşmil edilecektir. Bu ülkede her kim toprakla uğraşıyorsa, herkim fukaralıkla mücadele ediyorsa onun her birini biz Konyalı ve Pankobirlik’in üyesi kabul ediyoruz. Daha fazlasına ihtiyacımız var. İnşallah bunu da hep birlikte, birlik ruhu içerisinde yapacağız. Bunu Pankobirlik’te gerçekleştirdik. Tek yumruk, tek yürek olduk Türkiye’ye ses verdik. Kimseyi ötekileştirmeden el birliğiyle, gönül birliğiyle sorumluluğunu üstlendiğimiz üreticilerimizin geleceğini inşa etmede hep beraber var olacağız.
Herkes tek yürek, tem yumruk oldu birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edeceğiz ve yüreklerin toplandığı bir yol oluşturacağız. Bunu hazmedemeyenler ne yapıyor bakın; Bilen yapar, az bilen akıl verir, aklı hafiften hayra şerre eriyorsa da iki de bir akıl verir size. Bilmeyen eleştirir. İşi gücü eleştirmektir. Bir grup daha var, onlarda hiç bilmeyenlerdir. Ki işleri güçleri çamur atmaktır.”

BİZ TÖRENLE VAKİT GEÇİRMEDİK, İŞ YAPTIK-
Konya Şeker’in gerçekleştirdiği 28 tane yatırımın bulunduğunu ve bu yatırımların temel atma ve açılış törenlerinin yapılması halinde 56 kez tören yapmaları gerektiğini vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bize çok söyleniyor yaptığınız işlerle övünmeniz lazım, merasimler yapmanız lazım diye. Eğer biz övünmeyi seçseydik biraz önce söylediğim sıkıntıları 5-6 yıl önce yaşardık. Biz yaptığımız yatırımları adeta sakladık. Eğer haberleri olsa bize yaptırmazlardı. Bizler bu yatırımları yaparken çoğu kurumun çoğu kişinin ayağına bastık. Onlar buna fırsat vermezdi. Ama bu gün söylüyorum; Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Hepinize hayırlı olsun diyorum, bundan böyle çabalarını 10’a değil 100 e de katlasalar yapacakları hiç bir şey kalmadı. İnşallah bundan sonra temelleri de atacağız açılışları da yapacağız. Bunu da sadece Konya’da değil Türkiye’nin her yerinde yapacağız.
Hep beraber üreticileri ayağa kaldıracağız. Üreticilerin problemlerini birlikte çözeceğiz.  Artık “biz” olarak yola çakacağız.  Allah her birimizin yar ve yardımcısı olsun.  Yarın mübarek günler başlıyor. Ramazanınızı şimdiden tebrik ediyorum.  Ben her birinize katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun diyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA