• Konya1 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'yı önemseyen bakanlar ve Kalkınma Ajansı

26 Mayıs 2009 11:33

 Siyasi durağanlık içindeki Konya, önümüzdeki iki veya üç yılı nasıl geçireceği merakla bekleniyor. Yapılacak genel seçimlerin tarihinin2011 mi2012 miolduğu henüz kesinleşmediği için ihtimalli konuşuyorum. Geçtiğimiz hafta Ankara’da yeni bakanlar kurulu üyelerini ziyaret eden bir heyetin, edindiği izlenimlere bakınca Konya’nın önemi düşündüğümüzden daha çok. Özellikle bazı bakanlıklar var ki, Konya onlar için gerçekten önem taşıyor.

        Ziyaret eden heyette Konyalı olmayan kişinin biraz hayretle, “Bütün bakanların gündemi Konya idi, bunu nasıl becerdiniz? Sorusu heyetteki Konyalıların duygusal davranmadıklarını, gerçekten Ankara’da Konya’nın ilgi çekici bir boyutu olduğunun güçlü işaretleriydi.

 
Peki kimdi bu Konya’yı çok önemseyen Bakanlar? Tabi ilk olarak geçen haftada Konya’da bulunan Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Etkileyici bir hafta sonu geçirdiğini, Konya’yı çok dinamik bulduğunu belirten Davutoğlu’nun gündemi bir o kadar yoğun.
 
Konya bağlamında hiç düşünmediğimiz ve konumuyla ilgili bir genel değerlendirme yapmadığımız, devlet bakanı ve baş müzakereci Egemen Bağış’ın Konya’yı çok önemsediğini duyunca bende şaşırdım. Ancak bir yanda Hıristiyan kulübü eleştirisine muhatap topluluğunun, diğer tarafta Türkiye’nin en muhafazakar şehri bilinen Konya’nın varlığı, bu şehrin AB için ne düşündüğünü bilmesi en azından sosyolojik anlamda gerekli görünüyor. Çok yakın bir zamanda Baş müzakereci Bağış’ı Konya’da görebiliriz.
 
Aslen Konya doğumlu olan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise kabul etmek gerek ki, kabinenin makam anlamında en sürpriz bakanı oldu. Pek kimsenin ihtimal vermediği, ancak Başbakan Erdoğan için, ehliyet ve güven unsurlarını en iyi taşıyan isim olarak hak ettiği o önemli makama geldi. Türk eğitim sisteminde Bakan Çubukçu’nun çok önemli projeleri bu dönemde gerçekleştireceğini düşünüyorum. Bu bağlamda doğduğu ve okuduğu topraklara vefa borcunu hiç unutmayan Bakan Çubukçu’nun bu dönemde Konya içinde çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Ziyarette de Bakan Çubukçu’nun bunu açıkça telaffuz etmesi gelecek günler için güzel işaretler olabilir.
 
Gelelim Konya’yı bundan sonra direk ilgilendiren Bakana. GAP, KOP ve DAP’dan  da sorumlu olan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz. Bundan sonra Mavi Tünel’in bakanı olarak bileceğimiz Cevdet Yılmaz’ın ikinci adresi de bu günlerde sıkça duymaya başladığımız Kalkınma Ajansları.Konya’yı hem KOP ve Kalkınma ajansları çerçevesinde çok önemseyen Yılmaz’ın bu projelerin hayata geçmesinde pozitif katkı sağlayacağı kesin gibi görünüyor.
 
Çok konuşulan bu kalkınma ajansları nedir? El cevap; “hem ulusal, hem de bölgesel-yerel düzeyde başta istihdam ve gelir olmak üzere ekonomik ve sosyal göstergelerin iyileştirilmesine, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasına ve dolayısıyla ülkenin genel refahının artırılması ve istikrarının pekiştirilmesine olumlu katkılar sağlayacak kurumdur.
 
Konya-Karaman kalkınma ajansının genel sekreteri geçen hafta içinde atandı. Geçmişi bürokrat olan ve uzun süre iş çevrelerinde başarılı projelere imza atan Dr. Ahmet Akman, Mevlana Kalkınma Ajansının genel sekreteri oldu.  Her yıl yaklaşık 30 milyon TL civarındaki bir rakamı yönlendirecek ajans, bu şehirlerin geliştireceği projelere önemli kaynaklar ayıracak.
 
Ahmet Akman’ın genel sekreterliği oldukça gecikmiş ancak çok doğru bir tercihtir. Umalım ki bu tahsis edilen rakamın kullanılmasında yeni bir gecikme yaşanmasın. Bu 30 milyon TL’nin hızla kullanabilmesi için başta bir idare yeri ve nitelikli personeli bulup acil işe koyulmak gerek. Bu konuda yönetim kurulu durumundaki şehirlerin mülki amirleri, tüm yetkiyi Akman’a verip, hem çalışacağı yeri hem de kişileri seçme konusunda rahat hareket etmesini sağlamaları gerekir. Ahmet Akman’ın bu konularda Konya menfaatlerini gözeteceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Böylece bölge amacına uygun bir şekilde kalkınmış olsun. Bu vesile ile bu yeni kurumun ve görevin bölgeye hayırlı olmasını dilerim.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Araştırmacı Yazar Murat Bardakçı Konya'da
  • “STK'lar ile uyum içerisinde çalışacağız”
  • Konya’da karla kaplanan dağ yolları ulaşıma açılıyor
  • Başkan Altay: “Zaman, birlik olma zamanı”
  • Gönül işçileri iş başında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA