• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyayı öğrenciler gönüllü tanıtacaklar
16 Şubat 2011 Çarşamba 12:23

Konya'yı öğrenciler gönüllü tanıtacaklar

Konya'nın merkez Selçuklu ilçe belediyesi tarafından başlatılan ''Şehrimi Tanıyorum'' projesiyle kentte eğitim gören üniversite öğrencilerinin Konya'nın gönüllü tanıtım elçisi olması hedefleniyor.
Konya'nın merkez Selçuklu ilçe belediyesi tarafından başlatılan ''Şehrimi Tanıyorum'' projesiyle kentte eğitim gören üniversite öğrencilerinin Konya'nın gönüllü tanıtım elçisi olması hedefleniyor.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptığı açıklamada, Konya'nın tarihi değerlerini gelecek nesillere aktarmak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için ''Şehrimi Tanıyorum'' projesi kapsamında Konya'ya gelen üniversite öğrencilerine tarihi ve kültürel yerleri gezdirdiklerini söyledi.     
 
Projenin Konya turizmi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Altay, 2011 yılında başlattıkları projeyle turizme daha da canlılık getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.     
 
Projeyle Konya'da eğitimlerini sürdüren üniversite öğrencilerine kentin bütün kültürel ve tarihi mirasını gezdirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Altay, şunları kaydetti:
 
''Konya'nın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak, şehrin turizmini canlandırmak ve gönüllü tanıtım elçileri kazanmak amacıyla 'Şehrimi Tanıyorum' projesini başlattık. Proje kapsamında üniversite öğrencilerine Konya'yı tanıtıyoruz. 2011 yılının ilk haftasında başlayan proje kapsamında şu ana kadar 12 ayrı gurupta, toplam 600 kişi projeden faydalandı. Projeden yararlanmak isteyenler belediyemizle irtibata geçerek tarih belirleyebilirler. Haftada 3 gün programlanan gezi kapsamında 15 Nisan 2011 tarihine kadar randevular doldu. Şehir gezisi yapacak olan gruplar sabah saat 10.30'da istedikleri yerden otobüsle alınıyor. Profesyonel rehber eşliğinde Bosna Hersek Mahallesi'nden başlayan gezi, Şehitlik, Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi, İnce Minare Müzesi, Alaaddin Cami, Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi, Hocacihan ve Sille'ye kadar uzanıyor. Sille'de tarihi mekanların gezilmesinden sonra Sille Kültür Evi'nde programa katılanlarla bir araya gelip, katılımcıların gezi ve şehirle ilgili düşüncelerini alıyoruz.''
    
-''GÖNÜLLÜ ELÇİ OLACAKLAR''-
    
Projeyle Konya'nın tarihi dokusu hakkında bilgi sahibi olan üniversite öğrencilerinin edindikleri bilgileri çevrelerindekilerle paylaşmalarını amaçladıklarını anlatan Altay, bu şekilde gönüllü elçi olacak üniversite öğrencileri sayesinde Konya'nın ücretsiz tanıtımını yapacaklarını belirtti.
 
Konya'nın tarihi değerleri ve kültürel özelliklerini geziler sayesinde bir çok insana ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Altay, şöyle devam etti:
 
''100 bine yaklaşan üniversite öğrencimiz Konya'da eğitim gördükleri süre zarfında Konya'nın geçmişi ile ilgili yeterince bilgi sahibi olamıyor. Mezun olup memleketlerine gittiklerinde Konya ile ilgili fikirleri sosyal yaşamın dışına çıkmıyor. Bu projeye katılan her üniversite öğrencisi, Konya'nın gönüllü tanıtım elçisi oluyor. Öğrenciler, eğitimlerini tamamlayıp memleketlerine döndüklerinde Konya'yı anlatacaklar ve bir çok kişinin Konya'yı ziyaret etmesine katkıda bulunacaklar. Kentin turizmine önemli katkı sağlayacaklar.''
 
Altay, projeden üniversite öğrencilerinin yanı sıra tüm Konyalıların yararlanabileceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA