• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyayı çok önemsiyoruz
17 Temmuz 2009 Cuma 23:48

'Konya'yı çok önemsiyoruz'

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, MÜSİAD Konya Şubesi'nde konuştu.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Teşvik Yasası ve Kalkınma Ajanslarının Türkiye ve Konya Ekonomisine Getireceği Fırsatlar” konulu bir konferans düzenlendi.
 
MÜSİAD Konya Şubesi ev sahipliğinde, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası işbirliği ile düzenlenen konferansa, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Ak Parti Konya Milletvekilleri Harun Tüfekçi ve Kerim Özkul, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Aslan Korkmaz, Konya’nın kendisinden ziyade bölgesini de kalkındıran bir il olduğuna vurgu yaparak, “Konya’nın KOP’tan beklentisi çok yüksektir. Projenin ana ayaklarını oluşturan Bozkır ve Avşar Barajları ile iletim kanalarının da proje ve yapım ihalelerine ivedilikle başlanmalıdır. Ayrıca kamu yatırımları konusunda da Konya’ya yakışan ölçekte pay ayrılmadır. Başbakanımızın açıklamış olduğu teşvik yasası da bizleri memnun etmiştir. Başbakanımıza Konya için bazı sektörlerin yeniden düzenlenip teşvik kapsamına alınmasını talep etmiştik. Bu çerçevede yasalaşan yeni teşvik ve istihdam paketinde talepte bulunduğumuz sektörler teşvik kapsamına alınmıştır. Bu düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Daha sonra kürsüye gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise, Türkiye’nin küresel krizden dolayı 2009’da zor bir süreçten geçtiğini belirterek, ülke olarak bu yılsonuna doğru büyümeye geçileceğini söyledi.
 
Ülke kalkınmasının özel sektörlerle olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, “Bir ülkenin veya şehrin sürekli kamu yatırımları ile kalkınması mümkün değildir. Asıl kalkınma özel sektörle olur. Devlet alt yapıyı hazırlar, özel sektörde ülkesini ve şehrini geliştirir. Kısa vadeli düşünmek yerine uzun vadeli planlar yapmalıyız. Ortak akıl oluşturarak, geleceğe emin adımlarla yürümeliyiz. Dünyadaki bütün sıkıntılara rağmen IMF’ye muhtaç değiliz. IMF ile artık sadece müzakere yapıyoruz. Onlarla masaya rahat oturuyoruz. İşimize gelen konularda anlaşma yapıyoruz” diye konuştu.
 
Konya’yı çok önemsediğini de belirten Cevdet Yılmaz, “Konya’ya artık daha sık gidip geleceğim. KOP Projesi çok önemli bir proje ve bu projeyi bir politika çerçevesine oturtma planımız var. KOP Projesi kapsamında Konya’da iki ana eksen üzerinde duruyoruz. Birincisi çevreyi korumak, ikincisi ise tarımsal verimliliği artırmaktır. Su ovaya verildiğinde bilinçli su kullanımı da sağlanacak ve böylece tasarrufta olacaktır. Konya’da KOP’la birlikte hızlı tren, duble yollar ve KÖYDES gibi projelere de hız vereceğiz. Konya yeni teşvik sisteminde oluşturulan bölgeler içinde, en şanslı bölgelerden birindedir. Üçüncü bölge işadamlarına önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin yüzde 40 yatırımını tamamlayan bir işadamı kurumlar vergisinin sadece yüzde 4’ünü ödeyecek. Türk Lirası kredi kullandığında ise 3 puanlık faiz oranını devlet karşılayacak” şeklinde konuştu.
 
Ayrıca hükümet olarak kalkınma ajanslarını da büyük önem verdiklerine dikkat çeken Bakan Yılmaz, Mevlana Kalkınma Ajansı’na 20 Milyon TL’lik kaynak tahsis ettiklerini ve 2010’da yeni kaynaklar oluşturmaya devam edeceklerini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA