• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya yeni kurulucak üniversitenin adı!
05 Mart 2010 Cuma 17:10

Konya'ya yeni kurulucak üniversitenin adı!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında, Konya'ya üniversite müjdesi geldi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında, Konya'da kurulması kararı alınan yeni devlet üniversitesinde, 6 fakülte, 1 meslek yüksek okulu ve 4 enstitüsü bulunacağı öğrenildi.
    

Dün yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında, İstanbul'da İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir'de İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya'da Konya Üniversitesi, Kayseri'de Kayseri Üniversitesi ve Erzurum'da Erzurum Üniversitesi isimleriyle 5 devlet üniversitesinin kurulmasına ilişkin görüşün Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmesine karar verilmişti.
    

Konya'da kurulacak olan Konya Üniversitesi'nde mühendislik-mimarlık fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesinin bulunacağı belirtildi.
    

Bünyesinde yabancı diller meslek yüksek okulunun da kurulacağı Konya Üniversitesi'nde sosyal bilimler enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü ve eğitim bilimleri enstitüsü bulunması öngörülüyor.
    

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, 80 bine yakın öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversiteleri arasında yer alan Selçuk Üniversitesi'nin ardından kurulacak Konya Üniversitesi'nin kente sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacağını belirtti.
    

Konya Üniversitesi'nin daha çok lisansüstü eğitime yönelik çalışma yapacağını ve gelecekte üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını karşılayacağını anlatan Güçlü, ''Konya, Selçuk Üniversitesi'nin bölünmesi ile kurulacak ikinci üniversiteden daha önemli bir üniversiteye sahip olacak. Bu çalışma Hükümetimizin Konya'ya bir üniversite şehri olarak verdiği önemin de göstergesidir'' dedi.
    

Öte yandan Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitelerinin de kurulmasıyla Konya'nın adeta ''Üniversiteler Şehri'' olacağını dile getiren Güçlü, yeni devlet üniversitesi ile özel üniversitelerin bir an önce kurularak eğitime başlamasını beklediklerini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA