• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'ya yeni il başkanı kim olsun?

30 Aralık 2009 03:53
Süreç malum çok sıkıntılı ve yıpratıcı geçti. 17 Temmuz’da Konya’ya İl Başkanı seçilen Mustafa Çevik için siyasi otoritelerin "17 Aralık’ı geçemez" sözü gerçekleşti ve Mustafa Çevik istifasını genel merkeze geçtiğimiz hafta verdi.

Bu süre zarfında yaşanan olaylara baktığınızda görüyorsunuz ki; Ak Parti İl Başkanlığı için yaşananların hemen tümü yanlış hareketlerdi. O geldi, bu gitti, şu onun yerine çekildi, bu zorla geldi, o zorla gitti gibi bir kronolojik hatalar zinciri vermek gereksiz. 29 Mart yerel seçimleri sonrasına döndüğümüzde Konya da İl Başkanlığı süreci başlamıştı ve o günden bu güne Konya çok ciddi bir zemin kaybı yaşıyor.

Neden? Çünkü, Ak Parti’nin oy olarak zirve, düşünce iklimi olarak merkezi kabul edilebilecek bir şehir, makro anlamda partinin itici gücüyken, lokal siyasi dinamikler anlamında il başkanı seçmeyi beceremeyen bir görüntü verdi de ondan. Gerçekten acı bir durum bu. Konya’nın bunu hak etmediği ortada. Ancak bu işte sorumluluğu olanların Konya'ya çok ciddi zaman kaybettirdikleri kesin.

Sorumluluk demişken yeni il başkanı nasıl biri olmalıdır sorusuna da cevap bulmaya çalışalım. En başta çok önemli sorumluluklar alabilecek biri olmalıdır Ak Parti İl Başkanı.

Konya’ya yeni seçilecek il başkanı olağanüstü bir durum olmazsa 2011 genel seçimleri ve 2013 yerel seçimlerinin baş aktörü olacak.

Demek ki, Konya’nın önümüzdeki 10 yılının üst yönetim kadrosunun belirleme yetisine sahip ya da bu konuda en son karar verecek ekibin içinde olacak. Burada hata yapma ve adaleti yitirme şansı yok. Bu göreve Konya’nın emaneti olarak bakabilmeli. İşe buradan baktığınızda durum daha zorlaşıyor.

Üstelik Türkiye’nin geçtiği bu sıkıntılı sürecin içinde çok aktif ve bilgili parti yönetim kurulu üyeleri olmalıdır. Öyle ki mesela “demokratik açılımı” ve Ergenekon gerçeğini halka doğru aktarması gerekecektir bu üyelerin. Doğru isimlerle Türkiye’nin en önemli dönüşümü de bu olaylarların sonuçlanamsıyla gerçekleşmiş olacaktır.

Onun için, bu hadiseye sadece bir parti başkanı ya da yönetici seçimi olarak bakmak çok kolay değil. Ciddi sorumluluk alabilecek yüksek nitelikli isimler aranıyor.

Genel merkezin bu konuda çok ciddi çalışma içinde olduğu ve en doğru isme ulaşmak için büyük bir çaba sarf ettikleri açık. İl teşkilatının istifa işlemi bittiğine göre ivedilikle yeni il başkanı bulunmalı.

Konya kamuoyu da, gelen her kim olursa olsun, geçmişi unutarak saygıyla bir beyaz sayfa açması gerek yeni başkana.  Asgari müşterekle bir isim üzerinde hızla uzlaşmak gerek. Zira Konya son beş ayda yaşadıklarını biliyor. Tekrar aynı şekilde bir boşluğa izin verilmemeli.

Siyaset çoğu zaman rekabettir, ancak uzlaşmayla varılacak sonuçlarda halkın geleceği açısından büyük önem taşır, Konya bu günlerde üzerinde mutabakata varılacak bir başkan arıyor. Bu kişi, her gün bir yerlerde konuşulan isimlerden biri de olabilir. Belki gözümüzün önünde hiç aklımıza gelmeyen biri de.  Konya’da herkesin tamam diyeceği böyle birileri vardır ve hemen bulunmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA