• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya selam yola devam
16 Aralık 2012 Pazar 16:10

Konya'ya selam yola devam

Konya'da gerçekleştirilen Toplu açılış programı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştiriliyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenin yapılacağı Mevlana Alanına geldi. Konya'nın asırlık hayali olan Mavi Tünel Projesi ve Konya belediyelerinin tamamlamış olduğu 58 yatırımın toplu açılışı gerçekleştiriliyor. Program İstiklal Marşı ile açıldı.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Konya'nın asırlık rüyası olan Mavi Tünel Projesi'nin bugün açılacağını belirten Akyürek, açılacak yatırımları anlattı.
 
Akyürek'in ardından  kürsüye Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu çıktı. Eroğlu konuşmasına 100 yıllık proje olan Mavi Tünel Projesi'nin gerçekleştirildiğini söyleyerek başladı. Eroğlu bugün yapılacak açılışlarla 500 milyon TL'lik yatırımların hizmete gireceğini belirtti. Eroğlu 10 yıl içinde 2,5 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını ve en büyük yatırımların birinin de Konya'da gerçekleştirildiğini söyledi. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Tozlu raflarda bekleyen KOP Projesi'ni sayın Başbakan'ımızın talimatıyla raflardan çıkardık ve yapımına başladık. Başbakanımız bu proje için bizlere direk talimat verdi, biz de kolları sıvayarak bu projeyi tamamlama gayretine girdik. Bu projeyle boşa akan sular Ova'yla buluşacak. 17 km uzunluktaki Mavi Tünel ile Konya Ovası suyla buluşacak. Daha yapacak çok işimiz var. Modern sulama tekniklerini genişleterek sulanmadık yer bırakmayacağız"
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan büyük bir coşku eşliğinde kürsüye çıktı...
 
 
 
KONYA'YA SELAM YOLA DEVAM
 
Erdoğan konuşmasına teşekkürle başladı. Erdoğan Mavi Tünel Barajı'nı yarı fiyatına mal ettiklerini söyledi. Erdoğan: "Akdeniz'e akan suları Mavi Tünel ile Konya'ya 414 milyon metreküp su ulaşacak. 100 milyon metrekübü içme suyu olarak kullanılacak. Derebucak ve Yılmaz Muslu Barajlarını da tamamladık. Suğla depolama vasıtasını geçen yıl açmıştık. Bu projeyle Konya Ovası'na 100 milyon metreküp su ile buluşturduk. Yeni projelerle Konya'ya 600 metreküp suyu Konya Ovası'na buluşturduk. Su medeniyettir. Su hayattır. Temizlik imandandır, temizliğin temeli de sudur...
GAP'tan sonra en büyük yatırım olan KOP bittiğinde 1 milyon metreküpten fazla su Konya Ovası'yla buluşacak... Biliyorsunuz 112 yatırımı hizmete açtık. Mavi Tünel'i de o gün açacaktık. Ama ben dedim ki Mavi Tünel'i Konyalı hemşehrilerimizle birlikte açacağız. Ve işte sizinle bu projeyi açmaya geldik. Konya'ya selam yola devam diyoruz..." dedi.
Erdoğan TOKİ eliyle yapılan ve hizmete açacağı yatırımları anlatıyor. Belediyelerin Konya'ya büyük hizmetler kazandırdığını söyleyen Erdoğan yapılan hizmetlerin hayırlı olmasını diledi.
 
 
 
TÜRKİYE EKONOMİSİ 26. SIRADAN 17. SIRAYA YÜKSELDİ
 
Erdoğan hükümetin bütçe görüşmeleri konusunda bilgi verdi. Hükümet olarak 10 bütçe hazırladıklarını ve başarıyla uyguladıklarını belirten Erdoğan Türkiye'nin ekonomik büyüklük bakımdan 26. sıradan 17. sıraya yükseldiğini söyledi. Türkiye'nin birikmiş borçlarını erittiklerini belirten Erdoğan, faiziyle birlikte 231 milyar lira borç kaldığını söyledi. Kamu bankalarının sürekli zarar ettiğini belirten Erdoğan 10 yıllık AK Parti döneminde Kamu Bankaları'nın kar etmeye başladığını söyledi. Erdoğan: " 23, 5 milyar olan IMF borcunu 860 milyon liraya düştü. Şimdi IMF ye biz borç veriyoruz. Merkez Bankası tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. 119 milyar dolar merkez bankasında. Devleti yolsuzluklardan kurtardık. Yolsuzlukların hortumunu kestik. 2023'te dünyanın ilk 10 devleti arasına gireceğiz."
 
 
 
 
2023'TE DÜNYANIN İLK10 DEVLETİ OLACAĞIZ
 
Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:" Hedef 2023'te ilk 10, 2071'te ise hedefimiz Selçuklu'daki Osmanlı'daki o ulaştığı dereceye yeniden ulaşacak... Türkiye istikrarlı şekilde büyüyor. Bizler 2071'i göremeyebiliriz. Gençler sizlere sesleniyorum... Özellikle bekar olanlarınıza sesleniyorum. Evleneceksiniz ve inşallah 2071'in neslini siz yetiştireceksiniz. Türkiye'yi farklı yerlere taşıyacaklar. Farklı ufukların insanlarıyız. Yeniden söylüyorum, 3 çocuk diyorum... Genç nüfusla bunları elde edeceğiz... Bizim Türkiye'de bir derdimiz var. Bu dert Türkiye'yi yükseltme derdidir. Biz bunun peşindeyiz. Bu yüzden her vilayetimizde üniversiteler kuruyoruz. Biz önce insan dedik ardından her şey Türkiye dedik. Yola böyle yürüdük. İspanya gibi Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri işsizlikle boğuşuyor. ABD gibi ülkelerde işsizlik tarihi zirvelere ulaştı. Biz en düşük seviyelere geldik. 8,8'lik işsizlikle yükseldik. Enflasyona halkımızı ezdirmedik. İngiltereden okul harçları 3 kat arttı biz harçları kaldırdık. Yılbaşından itibaren öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz. Bunu göremeyenler yok mu var... Gözleri var görmez, kulakları var duymaz, hakkı ve hakikati göremezler. Milletimizin desteğiyle yola devam edeceğiz. Bu yürüyüşü Allah'ın izniyle kesintiye uğratmayacağız. 2023 hedeflerine 10 yıl kaldı. Hep bi,rlikte çalışarak üreterek hedeflerimizi tutturacak ve Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokmayı başaracağız."
 
 
BİRBİRİNİZİ ALLAH İÇİN ÇOK SEVİN
 
Erdoğan Türkiye'yi bölmek isteyenler olduğunu belirterek kulak asmayalım dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizi kıskananlar var. Bizi bölmek isteyenler var. Bu güzel yürüyüşü ve birlik beraberliği bozmayalım. Allah için birbirinizi sevin. Bu ülkeye yeni faturalar yüklenmesine müsaade etmeyeceğiz. Kardeşliğimizi hedef almak isteyen saldırıları biz yine kardeşliğimizle bertaraf edeceğiz. Türküyle, kürtüyle, romanıyla, arnavutuyla, boşnağıyla biz bir bütünüz. Biz yaratılanı yaradandan ötürü sevmeye devam edeceğiz... Biz bir olacağız diri olacağız ve hak ettiğimiz seviyeye ulaşacağız" Başbakan Erdoğan Şeb-i Arus haftasının Konya'ya hayırlar vesile etmesini temenni ederek konuşmasına son verdi...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA