• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya Sanat Köyü yapılıyor
26 Nisan 2010 Pazartesi 16:55

Konya'ya Sanat Köyü yapılıyor

Sanat Köyü kapsamında inşa edilecek depreme dayanıklı kerpiç evlerin yapımına başlandı.

Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde "Sonsuz Şükran Köyü Projesi" kapsamında hayata geçirilecek Sanat Köyü kapsamında inşa edilecek depreme dayanıklı kerpiç evlerin yapımına başlandı. Kerpiç evlerin yapımında dünyada ilk kez denenen teknolojinin kullanılacağı bildirildi.

Kerpiç evlerin mimarı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Işık, proje kapsamında inşa edilecek kerpiç evler için yaklaşık 270 ton toprak kullanılacağını belirterek, "Buradaki köyleri dolaştık. Çok ciddi kültür varlığı var. Bunun sürdürülmesi hem yöre insanı, hem de Türkiye için çok önemli. Kültürün yanı sıra, bu malzemenin kullanılması iç mekan konforu açısından da son derece önemli. Çünkü bu duvar malzemesi ile inşa edilmiş binalarda, doğal iklimlendirme yapabiliyoruz. O açıdan hem kültür varlığının, hem de doğal kaynakların korunması açısından bu kerpiç inşaatlar son derece önemli" dedi. Proje kapsamında yapılacak kerpiç evlerin inşaat çalışmalarının başlaması nedeniyle geldiği Çavuş beldesinde, kerpiç mimarisi hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Bilge Işık, yöredeki evlerin inşa edileceği kerpiç malzemenin içerisinde karışım olarak alçı ve kireç kullandıklarını belirterek, bunun yapıya daha iyi bir fizik performansı kazandırdığını ve dünyada ilk kez bu yörede kullanılacağını söyledi. Türkiye'nin binlerce yıldır birikmiş bir kerpiç kültür mirası olduğunun altını çizen ve Beyşehir ile Hüyük yöresinde bunun en iyi örneklerinin bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Işık, "Burada başlatılmış Sonsuz Şükran Köyü Projesi ile çevremizde gelişmiş olan kerpiç kültür varlığının burada sürdürülmesi için bir kültür ve sanat köyü oluşturuluyor. Bu köyde kullanılacak olan kerpiç teknolojisi konusunda bana müracaat edilince tereddütsüz kabul ettim. Yaklaşık 25 yıldır kerpiç mimarisi ile çalışıyorum. Dünya üzerinde yürümekte olan kerpiç araştırmalarını da tanıyorum. Şimdi onları burada uygulayacağız" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Işık, köydeki kerpiç evleri yaparken geleneksel eski yöntem yerine, hızlandırılmış teknoloji kullanarak inşa edeceklerini, böylece 50 metreküplük100 metrekarebir binanın kaba inşaatının bir günde bitirilebileceğini söyledi.

2010 YILINDA 80 EV İNŞA EDİLECEK
Sonsuz Şükran Köyü Projesi'nin mimarı Beyşehirli yönetmen Mehmet Taşdiken ise, Doç. Dr. Işık'ın kerpiç teknolojisinde dünya ve Türkiye'nin en iyi uzmanlarından birisi olduğunu ve bilimsel, akademik çevreler tarafından takdir edildiğini belirterek, "O yüzden bu projede yer almasını istedik. Kendisine katkılarından dolayı teşekür ediyoruz. Biz buraya sanat adamlarıyla kerpiçin avukatlığını yapmaya geliyoruz" dedi. Taşdiken, kerpiç evlerin bir kısmının Haziran ayı sonu itibariyle tamamlanmasının ardından Sonsuz Şükran Köyü'nde ilk parti yerleşimin olacağını belirterek, şu bilgileri verdi: "Burada öngördüğümüz 80 tane yapıyı bu yıl inşaat sezonu sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Esas hedefimiz bu senedir. Bundan sonra ikinci planda devam edecek gelişmeler olacaktır. Bu süreç uzun bir süreç olabilir, birkaç sene daha devam edebilir. Bu binalar konuşlandığı zaman, buraya gelecek ilk sanatçılar ilk atölye faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlayacak. Temmuz ayı başı itibariyle bunların hepsi başlayacak. Burada çok büyük film gösterileri yapacağız, yönetmenleri gelecek. Ressam ve heykeltraşlar buraya yerleşecek. Bunlar dünyada ve Türkiye'de kendi alanlarında en önemli isimler. Onların burada bir karma sergisini de yapacağız. Buraya gelecek yazarlar artık Çavuş köyünün yazarları olacak. Böylelikle Temmuz ayı sonu itibariyle insanlar burada kimler yaşıyor, onları tanımış olacaklar. Ayrıca, Temmuz ayının ilk haftasında bu çerçeve içerisinde resmi bir festival programımız da olacak" diye konuştu.
 
Çavuş Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem ise, konuşulmaya başlandığı günlerden itibaren ses getirdiğini vurguladığı Sonsuz Şükran Köyü Projesi'nin hayata geçirilmesinin ardından dünya çapında daha büyük ses getireceğine inandığını söyledi. Çiğdem, "Çünkü alanındaki dünya uzmanlarıyla birlikte çalışıyoruz. İçimizdeki coşku, bize engel teşkil etmiyor, hiçbir zorluk yaşamadığımızı görüyoruz" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu: "Allah'tan rahmet diliyorum"
  • Konya tarım fuarına hazır!
  • Selçukya Sohbetleri'nde Çanakkale Zaferi konuşuldu
  • Usta: "Başımız sağolsun"
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA