• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya Özkuldan müjde
23 Ekim 2011 Pazar 11:31

Konya'ya Özkul'dan müjde

Hububat ambarı Konya artık lisanslı depoculukta da iddialı olacak.

Hububat ambarı Konya artık lisanslı depoculukta da iddialı olacak.

AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul; yaptığı yazılı açıklamada Konya’ya yaklaşık 100 bin ton kapasiteli hububat silosunun yapılacağını açıkladı. Özkul, Konya Ticaret Borsası’nın yaklaşık iki yıldır üzerinde durduğu lisanslı depoculuk çalışmaları için istediği arazinin bedeli karşılığında 100 bin metrekare arazinin Karatay İlçesinde KTB’ye tahsis edildiğini belirterek, çalışmalara 2012 yılından itibaren başlanacağını söyledi.

Özkul; geçimlik bir iş olarak görülen tarım sektörünün, artık daha kazançlı ve talep gören bir iş alanı haline geldiğini ifade etti. Devamlı artan dünya nüfusuna karşılık,  tarımsal arazi miktarının hemen hemen aynı kaldığını, hatta azaldığını dile getiren Özkul, şunları kaydetti: ''Küresel gıda krizi, en az küresel ekonomik kriz kadar önemlidir. Bu çerçevede bütün dünya, tarım politikalarını yeniden gözden geçiriyor. Artık spot borsacılık yerini elektronik borsacılığa bırakmaktadır. Şu anda ülkemizde bir yıl içinde tüketilecek hububatın yüzde 90'ı yeterli depolar olmadan piyasalara arz ediliyor. Piyasada arz fazlası oluşunca, doğal olarak ürünün fiyatı düşüyor. Dolayısıyla üretici kaybediyor. Yeterli depo olmadığı için düzenli olarak kaliteli ürün üretilmiyor. Böylece tüketici de kaybediyor. Çiftçimiz daha fazla para kazanmayı, insanlarımız sofrasında daha kaliteli ürünleri tüketmeyi hak ediyor. Bu açıdan bakıldığında Konya Ticaret Borsası tarafından Konya’ya yapılacak bu yatırım son derece önemlidir. Zaten Borsamız Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Elektronik Satış Sistemi’ni hayata geçirmişti. ”dedi.

Konya Ticaret Borsası’na tahsis edilen arazide yaklaşık 100 bin ton kapasiteli siloların yapılmasıyla birlikte, Lisanslı Depoculuk faaliyetlerine başlanacağını belirten Özkul, hububat ambarı olan Konya’nın bu sayede, hububat ticaretinde de önemli bir merkez olacağını ifade etti. Lisanslı Depoculuk faaliyetlerinin başta çiftçilerimiz olmak üzere tüm tarım paydaşlarına faydalı olacağını ifade eden Özkul “Çiftçimiz artık ürününü analiz sonuçlarına göre lisanslı depolara makbuz karşılığında teslim edecekler. Ellerinde bulunan makbuzları istedikleri zaman satabilecek ya da teminat gösterebilecekler. Böylece ellerindeki ürünü istedikleri zaman paraya çevirebileceklerdir. Tüccarımız ve sanayicimiz de istediği kalitedeki ürünü istediği zaman temin edebileceklerdir. Genel anlamda masrafları azaltan ve piyasa dengelerinin oluşmasını sağlayan bu sistemle herkes karlı çıkacaktır.” dedi.

Konya Milletvekilimiz Kerim ÖZKUL; yapılan bu çalışmaların çiftçilerimize, Konya Ticaret Borsa’sına ve ilimize hayırlı olmasını temenni etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA