• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya otomobil yatırımı geliyor mu?
03 Mart 2010 Çarşamba 12:38

Konya'ya otomobil yatırımı geliyor mu?

Doğan, dün, Büyükşehir Belediye Başkanı dahil Konya'nın üst düzey yöneticileriyle birlikte Çinli Chery firmasının Konya'ya yatırım yapması için İstanbul'a yaptıkları geziyle ilgili bilgi verdi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya'ya Çinli otomobil firmasının yatırım yapması için lobi faaliyeti yapmakta olduklarını belirterek, ''Neredeyse milyar dolarlık, böyle büyük bir yatırımda sonuç almak için zamana ihtiyaç var'' dedi.
    

Doğan, dün, Büyükşehir Belediye Başkanı dahil Konya'nın üst düzey yöneticileriyle birlikte Çinli Chery firmasının Konya'ya yatırım yapması için İstanbul'a yaptıkları geziyle ilgili bilgi verdi.
    

Söz konusu Çin firmasının Türkiye'deki distribütörü olan Mermerler firmasıyla görüşmek için İstanbul'a gittiklerini anımsatan Doğan, şunları kaydetti:''Yaptığımız bir çeşit lobi faaliyetidir. Neredeyse milyar dolarlık, böyle büyük bir yatırımda sonuç almak için zamana ihtiyaç var. Dün firma yetkilileriyle görüştük, böyle bir otomobil fabrikasının Konya'ya yapılabileceğini ifade ettik. Konya tercihinin otomobil için avantajlarını artardık. Zaten bir süredir Konya'ya otomobil fabrikası kurulması için çalışmalar yapıyorduk, ancak İstanbul'a dün yaptığımız gezi daha organize bir faaliyet oldu. Önemli bir otomobil yan sanayi üretim merkezi olan Konya'ya otomobil fabrikası kurulması için sadece bir değil, birden fazla firmalar üzerinde çalışılıyordu.''
 
''Söz konusu firmanın yetkililerinden Konya'ya yatırımla ilgili olumlu bir işaret aldınız mı?'' şeklindeki soruya Doğan, ''Bu uzun vadeli bir iş, hemen sonuç beklemek doğru değil. Ancak söz konusu firma yetkilileri bize randevu vererek, Konya'ya önem verdiklerini zaten ortaya koydu. Firma yöneticileri, zaten Konya'nın önemini bildiklerini ifade etmişlerdi'' diye konuştu.
    

Çinli Chery firmasının Türkiye'de otomobil fabrikası kuracağı haberleri üzerine çalışma başlatan Konyalı üst düzey yöneticiler, AK Parti Konya milletvekilleri Sami Güçlü, Hasan Angı, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz; dün İstanbul'a giderek Chery Türkiye Temsilcisi Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Murat Mermer ile görüşmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA