• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya otomobil fabrikası kuruluyor
29 Haziran 2009 Pazartesi 01:25

Konya'ya otomobil fabrikası kuruluyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çinli bir otomotiv firmasının Türk firmasıyla ortaklık kurarak, Türkiye'de otomobil fabrikası açacağını bildirdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin'e gerçekleştirdiği resmi ziyarete eşlik eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çinli bir otomotiv firmasının Türk firmasıyla ortaklık kurarak, Türkiye'de otomobil fabrikası açacağını bildirdi.
     Çağlayan, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Gül'ün Çin ziyaretinin ekonomik boyutu ve dış ticarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Çin ziyaretinin sonuçlarla dolu olduğunu ifade eden Çağlayan, iş çevreleriyle yapılan temaslar sonucunda önemli gelişmeler yaşanacağını belirtti.
     ''Çin'e hiç tehdit olarak bakmadım, hep fırsat olarak gördüm'' diyen Çağlayan, Çinli ve Türk iş adamlarının birbirini daha iyi tanıdıkça ticarette bugünkünden çok daha büyük rakamlara ulaşılacağını vurguladı. Çağlayan, ''Bizde Çin fobisi oluştu. Çin'den her şey alınır, ama hiçbir şey satılamaz diye düşünüyorduk. Çin'e satabilecek mallarımız olduğunun farkına varıyoruz'' diye konuştu.
     Zafer Çağlayan, yeni teşvik sistemi ve geçen yıl çıkarılan AR-GE yasasının dünyada bir benzerinin olmadığına işaret ederek, bu düzenlemelerin, Çin sermayesini Türkiye'ye çekeceğine inandığını söyledi.
     Çin'le iş birliği yapılacak sektörlerin başında enerji, madencilik ve otomotivin geldiğini anlatan Çağlayan, Çinli bir otomotiv firmasının Türk firmasıyla ortaklık kurarak, Türkiye'de otomobil fabrikası açacağını bildirdi.
     Çağlayan, fabrikanın kurulacağı yer hakkında caydırıcı olmayacaklarını belirtirken, yetkililer fabrikanın Konya'ya kurulması üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade ediyor.
     Yapılan hesaplamalar sonucu, Türkiye'de önümüzdeki 10 yılda 130 milyar dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Çağlayan, Çinlilerin başta nükleer santraller olmak üzere Türkiye'de enerji yatırımıyla ilgilendiklerini kaydetti.
     Dünyada üretilen sigaranın yüzde 40'ının Çin'de tüketildiğini belirten Çağlayan, ''Ben sigaraya karşıyım ama bu ticaret yapmamızı engellemez'' dedi.
     Çağlayan, Türkiye'den Çin'e tütün ihracatı konusuna yeni gelişmeler olacağını ve Çinlililerin bu konuda Türkiye'de temaslarda bulunacağını söyledi. 
         
     Türkiye'nin dış ticaret verilerine ilişkin soruları da yanıtlayan Çağlayan, 2008 yılında 132 milyar dolarlık yatırımla rekor kırıldığını belirterek, ''İhracat yapmak artık genetiğimize işledi'' dedi.
     Çağlayan, bu yılki ihracatın 104 milyar dolar olarak hedeflendiğini ifade ederek, 25 Haziran itibariyle 42.5 milyar dolara ulaşıldığını belirtti.
     Küresel kriz de dikkate alındığında, yıl sonunda 100 milyar doların altına düşmemeyi ana hedef olarak belirlediklerini söyleyen Çağlayan, bu rakama ulaşmak için her ay 10 milyar dolar ihracat yapılması gerektiğini anlattı.
     Çağlayan, son iki ayda bir önceki aylara göre ihracat artışı yaşandığını ifade etti ve 1-25 Haziran 2009 tarihleri arasında yapılan ihracatın 6.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA