• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya otomobil fabrikası kurulacak mı?
01 Temmuz 2009 Çarşamba 15:26

Konya'ya otomobil fabrikası kurulacak mı?

Konya Ticaret Odasının Haziran ayı Meclis Toplantısında Çinli bir firmanın Konyada kurmayı planladığı otomobil fabrikası gündeme geldi.
Konya Ticaret Odası’nın Haziran ayı Meclis Toplantısı’nda Çinli bir firmanın Konya’da kurmayı planladığı otomobil fabrikası gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakanlar ve İş Adamlarıyla birlikte Çin’e yapılan seyahate katılan Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, burada gündeme gelen otomobil fabrikası konusunda ayrıntıları meclis üyeleriyle paylaştı. Çinli firmanın yapmayı düşündüğü otomobil fabrikası için en doğru adresin Konya olduğunu anlatan Başkan Üzülmez, yeni teşvik sisteminde, teşvik kapsamına alınması gereken sektörlerle ilgili rapor hazırladıklarını ve bu raporu ilgili bakanlığa ilettiklerini söyledi.
 
 Başkan Üzülmez, “Konya’ya otomobil fabrikası kazandırılması için TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bizimle birlikte hareket ediyor. Çin’de fabrikanın Konya’ya kazandırılması için ortaya koyduğumuz tavır, ücretsiz yer temini dahil, altyapı yeterliliği, otomotiv yan sanayi konusunda Konya’nın bilgi birikimi, yetişmiş eleman gibi avantajlarımızı çok iyi anlattık. Böyle bir yatırım için her türlü konuda yardımcı olacağımızı ifade ettik. Ümit ediyorum ki, Türkiye’de ve özellikle Konya’ya bir otomobil fabrikası kazandırılması için atılan adam göz önüne alındığında Çin seyahatinin son derece verimli geçtiğini düşünüyorum” dedi.
 
 Çin denilince akla ucuz ithalattın geldiğini bunun da son derece yanlış olduğunu kaydeden Üzülmez, “Bizde maalesef Çin’den ucuz ithalat yapıp, köşe dönmenin hesabı yapılıyor. Çin’e böyle bakmamamız gerekiyor. Çin 1.5 milyar nüfusu olan bir ülkedir. Sadece bir eyaletin nüfusu 70 milyondur. Biz buraya ne kadar ihracat yapabiliriz. Çin’de yatırım yaptığımız taktirde hangi alanlara hitap edebiliriz düşüncesinde olmalıyız. Çin’den çok daha fazla mal alma yerine, Çin’e mal satma, Çinlileri Türkiye’ye yatırım yapmaya ikna ettiğimiz zaman hedefimize ulaşabiliriz” diye konuştu. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA