• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’ya örnek proje
15 Nisan 2014 Salı 12:58

Konya’ya örnek proje

Yaşlı ve engelli bireylere yönelik rehabilitasyon çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Selçuk Üniversitesi bünyesinde 100 bin metrekarelik alana inşa edilecek
Yaşlı ve Engelli Bakım, Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEBAM), 160 yaşlı ve 320 engellinin hayatlarını idame ettirebilecekleri bir yaşam kompleksi olacak. 
YEBAM projesine üniversite olarak çok önem verdiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Proje Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, YEBAV ve Selçuk Üniversitesi işbirliğinde yapılacak. Yaşlı ve engellilerin rehabilite edilerek sosyal hayata kazandırılması amacıyla yatılı / gündüzlü bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin yürütülmesi için yapılacak olan merkeze Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde 100 bin metrekarelik alan tahsis ettik. Üniversite olarak şu an ‘Yaşlı Bakımı’ alanında eğitim veriyoruz. ‘Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Programı’nın başvurusunu da YÖK’e yaptık ve cevap bekliyoruz. Bunun yanı sıra bu merkez öğrencilerimiz için bir uygulama alanı olacak” dedi.
TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
Merkezin Proje Tasarım Ekibi Başkanı ve YEBAM Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Alkan ise, “Merkezde 160 kişilik yaşlı barınma alanı olacak. Bunun yanı sıra merkezde çalışma atölyeleri, hobi bahçeleri, sergi alanları, ibadethane, kütüphane, restoran, misafirhane, spor tesisleri, dinlenme bahçeleri yer alacak. Merkez, Yaşlı Bakım Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler için hem bir derslik, hem de bir uygulama alanı olacak. Ayrıca 320 kişilik Engelli Barınma Birimi bulunacak. Bu alanda engelliler için de eğitim, çalışma atölyeleri, hypoterapi ve tarımsal aktiviteler, spor tesisleri, havuzlar, küçük ölçekli hayvan bakımına ayrılan çiftlikler olacak. Biz aslında bir yaşam kompleksi kuruyoruz. Her şeyi kendi içinde barındıracak olan bu merkezde kalanlar sahip oldukları mesleki bilgileriyle yaptıkları ayakkabı, süs eşyası, resim, heykel, bahçe bitkiciliği ve benzeri alanlarda üretim yapacaklar ve bunları satışa sunacaklar. Bu şekilde kendilerini idame ettirmek için para da kazanmış olacaklar. Bu merkez Türkiye’de bir ilk olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı projenin beklenilen başarıyı sağlaması durumunda farklı üniversitelerde de bu merkezlerden kurulacağını belirtti. Bu nedenle de örnek bir proje olma özelliği taşıyor. Merkezin akademi, bilimsel, eğitim ve mimari ihtiyaçlarını üniversite olarak biz yönetiyoruz” dedi.
YEBAM işbirliği protokolü geçtiğimiz günlerde Konya Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam’ın da katıldığı törenle Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Yaşlı ve Engelliler Bakımı Eğitimi Araştırma Uygulama Vakfı (YEBAV) Başkanı Adnan Ağırbaşlı’nın katılımıyla imzalandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA