• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'ya neden "Bakan" verilmedi?

05 Mayıs 2009 15:11

 

    Ak Parti 29 Mart Seçimlerinde %38.8 oy aldı. Konya Ak Parti aynı seçimde; il genelinde %55 şehir merkezinde % 70 oy aldı. Ak Parti’nin önceki seçime göre Türkiye genelinde oy kaybı %3 tü, Konya’nın bu seçimde öncekine göre kaybı olmadı, %1 civarında oyları arttı. Ak Parti önemli bazı şehirleri bu seçimde kaybetti, bazılarını ilk kez kazandı. Konya Ak Parti taşra ilçelerinden bir kısmını kaybetti, bazı ilçelere ilk kez kazandı. Merkez ilçelerde ise Meram’da Türkiye rekoru kırdı, diğerleri de ilk 10’a girdi.Konya'da Ak Parti öyle ya da böyle siyasi olarak başarılı bir grafik çizdi. Hatta Türkiye'nin en önemli çıkışını yaptı.
 
    Cuma günü açıklanan Bakanlar Kurulunda Konya’dan seçilen bir vekilin olmaması şehrin büyük bir kısmı için hayal kırıklığı oluşturdu.
 
Nasıl oluşturmasın ki. Neredeyse bütün büyükşehirden bir ya da daha çok vekil kabinede görev alırken Konya’dan kimse yine yoktu.
 
İstanbul, Ankara, İzmir birden çok bakan çıkarırken,  Gaziantep, Diyarbakır, Bursa, Kocaeli,Samsun, Erzurum, Kayseri bu dönem kabineye bakan veren büyük şehirler. Adana, Antalya ve Mersin için özel bir değerlendirme yapılabilir.(M.Ali Şahin ve Kürşat Tüzmen’in uzun süredir bakan olmaları ve seçim bölgelerinde başkanlıkları kaybetmeleri gibi. Adana’nın durumu daha farklı) Geriye tanımsız, tarifsiz tek yer kalıyor; Konya. Gerçekten tarifsiz bir vakıa var ortada. Bu tarifsiz durumu biraz daha açalım o zaman.
 
Türkiye’nin yükünü çeken bu büyükşehirlerin etraflarındaki şehirlerle birlikte Ankara’da daha iyi temsil edilmesi dolayısıyla devlet imkânlarından eşit şekilde faydalanabilmesi için bu tercih yapılmalıydı.Nedense bu gözardı edildi.
 
Bununla ilgili gördüğüm iki temel mazeret var.
İlki; bu dönem kabineye dışarıdan giren Konyalı Prof. Ahmet Davutoğlu. Konya’nın bakanı olarak anılması gurur verici tabi. Ancak Davutoğlu için artık Konyalı bakan demek anlamlı bir cümle değil. Bence Ahmet Davutoğlu’nun Türk Hariciyesinin başına gelmesi, değil Konya’yı Türkiye’yi bile aşacak bir durumdur. Ahmet Davutoğlu’na “kardeşimiz” diye hitap eden, bu coğrafya insanı, O’nu kendi bakanı olarak görmekte. Ortadoğu’dan, Balkanlara, Kafkaslara, hemen herkes bu bölgedeki çözümler için Ahmet Davutoğlu’nu önemser, O’na danışır, Onunla mahremini paylaşır.  Bu sebeple Davutoğlu’nun Konyalı olması bize büyük onur verir, gurur duyarız, yaptıklarıyla seviniriz. Fakat O’nun işi dünya iledir. Biz, küçük şehrimiz! Konya’yı konuşuyoruz.
 
İkinci konu ise Konya’da ki vekillerin Bakan olamayacakları yönündeki, kör şehir efsanesi. Bence burada büyük bir haksızlık var. Konyalı vekillerin bir kısmının belli konularda yetenekleri sınırlı olabilir. Bu doğaldır. Hangi şehrin vekili mükemmeldir de, Konyalı vekiller başarısızdır. Burada da kriter Türkiye ortalamasıdır. Yaptığım gözlemde Konyalı vekiller hiçte öyle ortalamanın gerisinde bir durumları yoktur. Hatta bazı özel konularda en iyiler arasına girmektedirler. Elbette eksikler vardır; ama bu vekilleri yok saymak için gerekçe olmaz.
 
Başbakan’ın yeni kabinesi, Bakanlar Kurulunda Konyalı bakan olmaması ve küçük birkaç düzenleme dışında gayet başarılı bir tercihtir. Bu kabinenin Türkiye’nin yarınlarına olumlu katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum. Belki şehir olarak hayal kırıklığı da ondandır. Çünkü Türkiye’nin yeni bir döneme taşınacağı bu yıllarda, Konya’nın temsilcisiz kalması üzücü görünüyor.
 
Bir şehir sahip olduğu bürokratlar ve hükümette temsili ile daha da büyür. Bu büyüme her yere yansır. Mesela; yerel medyası güçlü bir Konya, sahip olduğu bir bakanın gücüyle değerini ve etkisini daha da artırmaz mıydı? Şahsen diğer şehirlerdeki arkadaşları kıskanmıyor değilim. Zira nerdeyse her hafta şehrine gelecek bir bakanın o şehrin gazetecilerine katkısı bile, en azından gazetecilik mesleği açısından tartışılmazdı.
 
Kabinede Konyalı bir bakanın olmamasın içerden dışarı doğru bakıldığında yansımaları bunlardır. Bir de kendi içimizde değerlendirme yapmak gerekir ki, bunun için  zamanımız çoktan geldi de geçiyor bile.
 
Bu vesile ile yeni kabineye ve özelliklede Ahmet Davutoğlu’na yeni görev döneminde  başarılar diliyorum.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA