• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya moral oldu
26 Temmuz 2012 Perşembe 11:05

Konya'ya moral oldu

Konyalı Bürokratların 7. Geleneksel iftar programı Ankara'da gerçekleşti.MÜSİAD, KTO, KSO ve KTB'nin ortaklaşa düzenlediği iftar programında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu...
Konyalı Bürokratların 7. Geleneksel iftar programı Ankara'da gerçekleşti.MÜSİAD, KTO, KSO ve KTB'nin ortaklaşa düzenlediği iftar programında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Konya'da yapımı devam eden ve yapılacak projelerin en sıkı takipçisiyim" dedi.
7. Geleneksel Ankara'da ki Konyalı Bürokratlar programı gerçekleşti. Programa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Yök Başkanı Ali Demir, Konya Valisi, Konya Milletvekilleri, Belediye ve Oda Başkanları, Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve çok sayıda Ankara'da görev yapan Konyalı Bürokrat katıldı.
 

Müsiad, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası'nın ortaklaşa düzenlediği iftar programında heyet adına konuşan Selçuk Öztürk, Konya'nın kültürel değerleri ve dünyaya verdiği barış mesajlarına değinerek '' Konya güçlü tarihsel birikiminden aldığı kültürel mirasını bugünlere taşımış önemli şehirlerimizden bir tanesidir. Hz. Mevlananın Dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdiği Konya'da Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Ahi Evran gibi büyük şahsiyetler insana verilen değer felsefesini bu topraklarda filizlendirdiler. Tevazunun, nezaketin yüzyıllarca hüküm sürdüğü Konya, birlik ve beraberliğini barış ve kardeşlik içinde sürdürmüş bir şehirdir. Bilindiği üzere Konya STK'lar, oda ve borsasıyla oluşturduğu birlik ruhuyla Konya'nın ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesini sağlamak adına büyük bir sinerji oluşturdu. Bu oluşturduğumuz sinerjiyi daha da genişletmek amacıyla geleneksel haline getirdiğimiz iftar yemeği ile ramazan ayının bereketinden faydalanarak, şehrimizin yetiştirdiği müstesna insanlarla bir araya geliyoruz'' diye konuştu.
 

Ülke olarak hedeflerimize ilerlerken Konya'da neler yapıldığını da aktaran Öztürk, '' 2023 yılına ülke olarak çok büyük hedeflerle ilerliyoruz. Bizde Konya iş alemi olarak 2023'te 15 Milyar Dolar ihracat ve kişi başına 25bin Dolar milli gelir hedefliyoruz. 2001 yılını 2011 yılı ile karşılaştırdığımızda bizim bu hedefe çok kolay ulaşacağımızı gösteriyor. 2001 yılında Türkiye 31 Milyar Dolar ihracat yaparken, Konya 100 Milyon dolar ihracat yapıyordu. 2011 sonu itibariyle Türkiye 135 Milyar Dolar ihracat yaparken Konya 1.2 Milyar Dolar ihracat yaptı. Yani Türkiye 10 yılda ihracatını 4,5 misli artırırken Konya son 10 yılda ihracatını 12 misli artırmıştır, aynı gelişimi milli gelirdeki büyümede de görmekteyiz, istatistikler gösteriyorki Konya'da kendisine verileni fazlasıyla geri vermektedir. Bu açıdan bizler diyoruz ki Türkiye'nin büyümesi açısından Konya'nın büyümesi gerekir'' şeklinde sözlerine son verdi.
ARAKAN'DA Kİ KARDEŞLERİMİZİN ACISINI HİSSEDİYORUZ
Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, programı düzenleyen ve geleneksel hale getiren Müsiad, KTO, KSO ve KTB'ye teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bu programda geçen 1 yılın muhasebesini yaptıklarını belirten Davutoğlu, bu geleneğin devam ettirilmesi gerektiğini belirtti. Geçen sene yapılan Geleneksel buluşma'da herkesin yüreğinde Somali'nin acısı vardı diyen Davutoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Somali'de açlıktan kıvranan kardeşlerimizin acısı ve Libya'da büyük çatışmalar altında kadın, çocuk bütün fertleriyle Libyalı kardeşlerimizin çektiği acılarını paylaşmıştık. Yine bir muhasebe ayında Arakan'da ki kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde hissediyoruz, diğer taraftan Suriye'de büyük sıkıntılar içinde ayakta kalma çabası veren kardeşlerimizle kader birliği yapıyoruz.Geçen sene bu muhasebeyi yaparken, yüreğimizde o acıları hissederken Somali'ye Sayın Başbakanımız ve Bakan arkadaşlarımızla birlikte ziyarette bulunduk. İstedik ki Dünyaya insanlık vicdanının sesini duyuralım. Çünkü bizim dış politikamızda, siyasetimizde sadece çıkar yok, esas itibariyle bütün insanlık adına savunageldiğimiz değerler var. Bu değerlere bağlı olmayan bir politikanın halkımız nezninde bir itibarı olmayacağı gibi tarihte de bir itibarı olamaz.''
 

ARAKAN'A İNSANİ YARDIM GİDECEK
Somali'ye verdikleri önemi Arakan'a da vereceklerini belirten Davutoğlu, Bugün aynı hissiyatı Arakan için hissediyoruz, myanmar müslümanları için hissediyoruz, nerede bir mazlum varsa onların acısını yüreğimizde hissederek bir gelecek planlaması yapıyoruz. 1-2 ay önce Somaliye ilk Büyükelçimizi gönderdik. Şimdi de Arakan'a Myanmar'a büyükelçimiz göreve başladı. Myanmar'da görev başlamadan önce gelip bizden talimat istedi. 2 talimat verdik. 1. si 1. Dünya savaşında İngilizler tarafından esir alınan atalarımızın mezarlarını bulmasını ve şehitliklerini düzenlemesi oldu. Geçen hafta Myanmar Dışişleri Bakanı'na bu çerçevede bir mektup gönderdim. Büyükelçimiz orada şehit düşen atalarımızın makamlarını, mezarlarını tek tek buldu ve şehitliklerine al bayrağımızı gönderdik. 2. talimatımız ise uzun zamandır takip ettiğimiz Arakan'da ki kardeşlerimizin kaderleriyle ilgilenmesi ve onlarla temasa geçmesi oldu.İslam işbirliği teşkilatı ile görüşme halindeyiz, Myanmar'a ve Arakan bölgesine insani yardımları en kısa zamanda iletebilmek için büyük çaba sarf ediyoruz, herhangi bir çıkarımız olmadan oradaki kardeşlerimize yardım etmek, acıları paylaşmak dış politikamızın en temel hedeflerinden biridir'' diye konuştu.
 

ZİHNİMİZDEKİ DÜNYAYI İNŞA EDECEĞİZ
Biz, bize empoze edilen statikoyu sürdürmek için değil, aksine bizim zihnimizdeki dünyayı inşa etmek için siyaset yapıyoruz diyen Bakan Davutoğlu dış politikada izledikleri yöntemleri de anlattı. Dış politikada izledikleri yöntemin üç esası olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, birinci esasın insanlık vicdanında bütünleşmek olduğunu açıkladı. Bu vicdanın temelini teşkil eden izledikleri bütüncül politikalar olduğunu kaydeden Davutoğlu, onun için de Suriye'deki zulme sessiz kalamadıklarını ifade etti. İkinci esasın ise tarihin akışını doğru okumak olduğunu dile getiren Davutoğlu, uzun dönemli perspektifi her zaman zihninin bir kenarında tuttuğunu belirtti. Üçüncü ve son olan esası ise Davutoğlu şöyle açıkladı; "Üçüncü esas ise Türkiye'nin hedef ve çıkarları. Biz kısa dönemli stratejik çıkar peşinde değiliz. Ama uzun dönemli olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin stratejik hedeflerini hayata geçirmek için siyaset yapıyoruz."
KILIÇDAROĞLU'NU CHP'Lİ KARDEŞLERİME HAVALE EDİYORUM
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ramazan ayından önce kendisine sarf ettiği küfürlü sözlere karşılık; "Ramazan ayı yaklaşırken söyledikleri bu söylemleri kınıyor, kendisini ahlak ve edep sahibi CHP'li kardeşlerime havale ediyorum." diyerek tepkisini gösterdi.
 

KONYA MERKEZ ŞEHİRDİR
Konya'nın bir çok açıdan merkez şehir haline geldiğini belirten Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Türkiye'nin yükselen bir güç alarak Dünya siyasetinde yer almasıyla Konya'nın yükselen bir şehir haline gelmesi birbirine paralel gelişmelerdir. Ben büyük bir iftiharla şunu ifade etmek isterim ki son 1 yıl içerisinde geçen ramazandan bu ramazan ayına kadar Konya'da birlik beraberlik çok uzun yol katetti. STK'larımıza teşekkür ediyorum, emeği geçen Vali, Belediye Başkanları ve üniversitelerimize teşekkür ediyorum. Konya'da mega projeleride başlattık bunları da sürdüreceğiz. Geçen sene burada vurgulamıştım, Konya merkez şehirdir. Kültür ve medeniyet şehridir. Tarımın merkez şehridir. Yükselen sanayi sektörü açısından merkez şehirdir. Lojistik taşımacılık açısından bütün ulaştırma ağlarının üzerinden geçtiği merkez şehirdir. Böyle bir şehrin temsilcisi olmak bizim için büyük şereftir. Buraya hizmette boynumuzun borcudur. Hamdolsun ki Manevi derinliğiyle, ekonomi kapasitesini böylesine birleştirecek bir şehrin milletvekilleriyiz ve böyle bir şehre hizmet ediyoruz''
 
 

KONYA PROJELERİNİN TAKİPÇİSİYİM
Konya ile ilgili yapılacak projeler hakkında da bilgi veren Davutoğlu, ''Konya- Karaman- Mersin üçlü çalışmamızla, Ekonomi Bakanımız ile ortak çalışma içerisinde, Konyamızın Akdeniz'e lojistik hattını tamamlamak için ortak çalışma yürütüyoruz. Geçen sene başlattığımız Konya Organize Hayvancılık projesi ciddi aşamalar kaydetti.Türkiye'nin en büyük Hayvancılık organize bölgesini Konyamıza kuracağız. Karapınar enerji bölge projesi bütün teknik süreçlerden geçti. Karapınar'a tüm Türkiye'ye katkı sağlayacak enerji bölgesi inşa edeceğiz. Mavi Tünel ve Kop projesi Konya'yı büyük bir potansiyel haline getirecek. Büyükşehir Belediyemizin başlattığı Kentsel dönüşüm projesini yakından takip ediyorum. Konya'dan gelecek her projenin takipçisi olacağımızı belirtmek isterim''  SAMİ GEDİZ
 
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA