• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya metro gelecekti ama
14 Aralık 2010 Salı 22:59

Konya'ya metro gelecekti ama

Hem 2004, hem de 2009 seçimlerinde metro vaadinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şimdi metronun lafını bile etmiyor. Tramvayların modernizasyonu da belirsiz
BAŞBAKAN 17 ARALIK’TA KONYA’DA
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dün düzenlediği basın toplantısı ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın  17 Aralık’ta Konya’ya gelerek Şeb-i Arus törenine katılacağını ve bazı yatırımların açılışlarını gerçekleştireceğini bildirdi. Tahir Akyürek, Şeb-i Arus gecesine Başbakan Erdoğan’ın katılmasının Konya’nın tanıtımının daha iyi yapılması için önemine dikkat çekti.

RAYLI SİSTEMDE SOMUT BİR GELİŞME YOK
Toplantıda tramvay hattı ile ilgili bir soru sorulması üzerine Akyürek, proje çalışmaları yürüttüklerini öne sürdü. Metronun sözünü bile etmeyen Akyürek, “Tramvayların modernizasyonu için yaptığımız bir çalışmada yeni vagonların maliyetinin tane başına en az 2 milyon avro olduğunu öğrendik. Buna karşılık mevcut tramvayların yeniden düzenlenmesinde ise bir tanesinin maliyeti 1 milyon 200 bin TL civarında tutuyor” dedi.

BAŞKANIN ÇOCUKLARI DA ŞİKAYETÇİ!
Akyürek, tramvayla ulaşım süresinin kısaltılması için durak sayısının azaltılması gerektiğini dile getirerek, “Üniversite öğrencilerinin tramvaylarla ilgili yaşadığı sorunların takipçisiyim. Benim de iki çocuğum her gün tramvayı kullanarak Kampüs’e gidip geliyor. Onlar da zaman zaman yaşadıkları sorunları dile getiriyorlar. Bu sorundan yakından haberdarım. Özellikle ulaşım süresinin uzun olması problem oluyor” diye konuştu.

17 Aralık’ta yapılacak olan Şeb-i Arus gecesine katılmak üzere Konya’ya gelecek olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bazı yatırımların açılışını da gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 17 Aralık Cuma günü Konya’ya gelecek olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın aralarında Gençlik Merkezi, İstanbul Yolu üzerinde yapılan yaya üst geçitleri, Bosna Hersek Köprülü Kavşağı, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Selçuklu Tıp Fakültesi’nin de bulunduğu 11 yeni yatırımı açacağını ifade etti.
Şeb-i Arus törenlerinin UNESCO tarafından somut olmayan en büyük ve en önemli kültürel etkinlik olarak seçildiğini söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu etkinliklere 2004 yılından bu yana her yıl Başbakan’ın da katıldığına dikkat çekti. Şeb-i Arus gecesine Başbakan’ın katılmasının Konya’nın reklamının daha iyi yapılması, Hz. Mevlana’nın değerlerinin daha geniş bir yelpazeye yayılması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Akyürek, etkinliklerin bu yıl da yoğun bir katılımla devam ettiğini bildirdi.
 
AKYÜREK, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
Resmi açılışı cuma günü yapılacak olan Gençlik Merkezi’nde yapılan toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tahir Akyürek, Konya’ya kurulacak olan yeni üniversitenin yerinin daha tam olarak belirlenmediğini söyledi. Konya Üniversitesi’nin rektörü ve Vali Aydın Nezih Doğan ile birlikte Şeb-i Arus törenlerinin hemen ardından bir toplantı yapmayı planladıklarını kaydeden Akyürek, “Nazım İmar Planı’nda üniversite arsası olarak görünen 4-5 yer var. Bunlardan hangisinin yeni kurulacak olan üniversite için daha uygun olduğuna ortak akılla karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.
 
TRAMVAYLARLA İLGİLİ SOMUT BİR İYİLEŞTİRME YOK!
Toplantıda bir gazetecinin tramvaylarla ilgili sorunları dile getirerek, şehrin toplu ulaşımda büyük ölçüde yükünü çeken tramvayların iyileştirilmesine ve hızlandırılmasına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığını sorması üzerine Akyürek, “Aslında Konya’da kullanılan raylı sistem, en sağlam sistemlerden bir tanesi. Günde 300 sefer yapıyor. Bu nedenle de zaman zaman bazı sorunların yaşanması normaldir. Biz bu sorunların çözümü için de gerekli proje çalışmalarını yürütüyoruz. Tramvayların modernizasyonu için yaptığımız bir çalışmada yeni vagonların maliyetinin tane başına en az 2 milyon avro olduğunu öğrendik. Buna karşılık mevcut tramvayların yeniden düzenlenmesinde ise bir tanesinin maliyeti 1 milyon 200 bin TL civarında tutuyor. Bu yüksek maliyetlere rağmen tramvaylarla ilgili bir düzenleme yapacağız” diye konuştu.
 
ALAADDİN-KAMPÜS ARASI 32 DAKİKAYA DÜŞEBİLİR
Tramvay ile şehir merkezinden Alaaddin Keykubat Kampüsü’ne ulaşımın ortalama 43 dakika sürdüğünü söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, bu sürenin 11 dakika daha kısaltılabileceğini ifade etti. Bunun için durak sayısının azaltılması gerektiğini dile getiren Akyürek, “Üniversite öğrencilerinin tramvaylarla ilgili yaşadığı sorunların takipçisiyim. Benim de iki çocuğum her gün tramvayı kullanarak Kampüs’e gidip geliyor. Onlar da zaman zaman yaşadıkları sorunları dile getiriyorlar. Bu sorundan yakından haberdarım. Özellikle ulaşım süresinin uzun olması problem oluyor. Şu an tramvay hattında 31 durak var. Durak sayısını bir miktar azaltırsak, ulaşım süresi de yaklaşık 11 dakika daha kısa olacaktır. Fakat durak sayısının azaltılması da kamuoyu tarafından hoş karşılanmıyor” dedi.
 
Gazetecilerin Konya’ya yapılan yatırımlar ve yapılması gerekenlere ilişkin soru ve önerilerini dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, daha sonra gazetecilerle birlikte Gençlik Merkezi’ni gezip incelemelerde bulundu.
YORUMLAR
başbakan
yasemin
başbakan'ı hızlı trenle getiremediniz ama tramvayla getirebilirsiniz. açılıştan sonra bindirin tramvaya bak bakalım kaç dakikada alaaddin de oluyor? zaten iki sene sonra millt tarihi eser diye tramvayları ziyarete gelecek.
95.9.36.105
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA