• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya kök hücre nakil merkezi
17 Haziran 2011 Cuma 10:12

Konya'ya kök hücre nakil merkezi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'nde Kök Hücre Nakil Merkezi açılıyor.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'nde Kök Hücre Nakil Merkezi açılıyor. Daha önce Konya ve çevre illerden ilik nakli için sayılı bulunan merkezlere gönderilen hastaların, Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek onayın ardından Konya'da tedavileri yapılacak.

SÜ Meram Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakli Sorumlusu olarak atanan Prof. Dr. İsmet Aydoğdu ve Doç. Dr. Aynur Uğur Bilgin konu hakkında bilgi verdi. Büyükşehirlerde olan ve Konya'da eksikliği bulanan merkezin cihazlarının 500 bin TL'ye alındığı ifade eden Aydoğdu, "6 artı 1 olarak hazırladığımız merkezimiz Sağlık Bakanlığı'nın onayından hemen sonra hizmete girecek. Konya'da teşhisini koyduğumuz kan kanseri, lef bezi kanseri ve kemik iliği kanserlerinin tedavisini planlıyoruz. Biz ilik nakli seviyesine gelen hastalarımızı bu merkez olmadığı için İstanbul, Ankara ve başka şehirlere gönderiyorduk. Yeni kurulan ve açılmak için onay bekleyen merkez sayesinde ilik nakli yapacağız" dedi.

Kök Hücre Nakli Merkezi sayesinde dokuları uyumlu kardeşten kardeşe, hastanın kendisinden tekrar kendisine ilik nakli yapılacağını anlatan Doç. Dr. Bilgin ise, "Aksaray, Karaman ve Konya'daki ilik nakli kanseri hastalarımıza nakil yapamıyorduk. Şimdi ise dokuları uyumlu olanlardan alınan ilikleri biz burada hastalarımıza nakledebileceğiz. Bu hastalıkta nakilin mutlaka şart olduğunu biliyoruz. Bu merkezimiz acil bir ihtiyaçtı ve giderildi" şeklinde konuştu.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hamdi Arbağ da, teknik tüm cihazların alındığını ve hazırlandığını belirterek merkezin açılması için Bakanlığa müracaatta bulunduklarını söyledi. Başhekim Arbağ, yakın bir sürede çıkacak onay sayesinde hastanelerinin yeni bir merkezle hizmet etmeye devam edeceğini kaydetti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA