• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyaya hasta konaklama merkezleri
10 Ocak 2012 Salı 23:38

Konya'ya hasta konaklama merkezleri

Konya son yıllarda sağlık alanında önemli mesafeler aldı.
  Konya’daki sağlık sektörünün geldiği durumu ve sağlık sorunlarıyla ilgili Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, haberkonya.com okurları için özel açıklamalarda bulundu.
 
 Aile Hekimliği uygulamasının Konya’da düzenli gittiğini dile getiren Kendirci, hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de özel şirketlerin yaptığı anketlerde Aile Hekimliği uygulamasının Konya’da ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.
 
 Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci: "Gerek hekimlerin hasta ile iletişimlerinin en üst seviyede olması, gerekse koruyucu sağlık hizmetlerinden vatandaşların da  yararlanması sistemin oldukça düzenli gittiğini göstermektedir. Geçmiş de daha az sayıda olan Sağlık Ocağı sayılarının vatandaşların oturduğu yerlerdeki nüfus yoğunluğuna göre, ulaşım mesafesi gibi kriterlere göre belirlenmekte, gerek çocuklarımız gerekse hamile bayanlarımız da Aile Sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar" dedi.     
 
 Konya’daki kamuya bağlı olmayan özel hastanelerin denetimlerinin, Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı yetkili kuruluşlar tarafından yapıldığını, ruhsat işlemleri bitmiş ve faaliyete geçmiş olan hastanelerin Yataklı Tedavi Uygulaması İşletme Yönetmeliği’ne uygun olarak denetlendiğinin altını çizen Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, ayrıca hastanelerin 6 ayda bir denetlendiğini, vatandaşlardan kendilerine gelen her hangi bir şikayet olduğunda ise konuyu inceleyerek soruşturduklarını sözlerine ekledi.
 
Son 4,5 yılda hastaların hastalıkları çerçevesinde hangi illere gittikleri konusunda bir araştırma yaptıklarını dile getiren Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci:          "Bilhassa Konya’daki ölümcül hastalıklarda birinci sırayı teşkil eden kardiyovasküler hastalığı konusundaki çabalarımız bize olumlu olarak yansıdı. Bir de kanser tedavisi yönünden radyo terapi alması gerekin vatandaşlarımız il dışına gidiyorlardı. Karaman Aksaray, Niğde ve bazı çevre ilçelerden de Konya’daki hastaneleri tercih eden vatandaşlarımızı da düşünerek çabalarımızı arttırdık. Konya Valiliği ile birlikte yürüttüğümüz ortak bir proje olarak ilçeden il merkezine gelen başka illerden gelerek kanser tedavisi, radyo terapi kemoterapi yapmak isteyen vatandaşlarımızın konaklamasını Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla karşılamaya gayret ediyoruz. Beyhekim Devlet Hastanesi’nin yaptığı hasta oteli, hastane kreşi, Numune Hastanesi’nin karşısında bulunan Dost Eli Derneği’nin hasta yakınları için tesis ettiği ücretsiz konaklama merkezi yine Kanserle Savaş Derneği’nin Hoca Cihan mahallesinde bizlere tahsis ettiği misafirhanede hasta yakınlarının konaklamasını tahsis ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Meram Belediyesi ile yaptığımız Tıp Fakültesi’nin hemen yanında 80-100 yataklı bir konaklama merkezi de yapılmaktadır. Önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek ve vatandaşlarımızın burada konaklamaları sağlanmış olacak " dedi. 
 
  İl Sağlık Müdürlüğü’nün Eğitim şubelerinde sağlık eğitimlerinin verildiğini, özellikle bayanlara yönelik beslenme, egzersiz ve acil yardım konularında çok ciddi eğitimler verdiklerini vurgulayan Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci: "Sağlık eğitimlerini ayrıca belediyeler aracılığıyla oluşan Hanımlar Lokali, meslek edindirme kurslarında da  bayanlara yönelik kurslar ve Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla da öğretmenlerle öğrencilere yönelik kurslar düzenliyoruz. Çocuklarımızın madde ve madde bağımlılığı ve sigarayla mücadele konusunda hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Emniyet Teşkilatımızla iş birliği sonucunda çeşitli projelerimizi hayata geçiriyoruz. Sağlık alanında en önemli çalışmayı ilkokula giden çocuklarımızla hayata geçirdik. İlkokul çocuklarına yönelik ağız sağlığı projemiz mevcut. 1. sınıftaki çocuklarımızın florlu macunlarla dişlerinin fırçalanmasına yönelik pilot olarak seçtiğimiz bazı okullarda uygulamanın yapılmasını başlattık. Fırçalamayı ayda 4 kez uyguladığımız taktirde diş çürüklerinde % 80’ e varan bir çürümeyi engelleyeceğiz. Böylelikle hem çocuklarımız sağlık konusunda fikir edinmiş olacaklar hem de diş fırçalama alışkanlığını edinecekler. 1. sınıftaki çocuklarımıza Ağız ve Diş sağlığı, diş fırçalama yöntemleri, ağız bakımı konularında eğitim veriyoruz ve belediyenin hazırlamış olduğu yaklaşık 10 bin civarındaki diş macunu ve diş fırçasını çocuklara dağıtıyoruz" dedi. 
 
 Konya’nın sağlık yatırımları arasında hastaneler önemli yer tutmaktadır. Bu yıl içerisinde birçok hastanenin yapımına başlanacak, ilçelerdeki birçok hastane de yenilenecek. Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci: "İlçelerimizde 2012 yılında devam eden hastane projelerimiz ile vatandaşlarımıza daima kaliteli anlayışı içerisinde olduk. Bozkır Devlet Hastanesi TOKİ tarafından 2012 yılında bitirilip bize teslim edilecek. Akşehir’de yapımı devam eden hızla da bir bölge hastanesi konumuna gelecek olan 800 yataklı Akşehir Devlet Hastanesi’nin yapımı devam etmektedir. Bu yıl temelini atıp yapımına başlayacağımız Ilgın Devlet Hastanesi, Doğanhisar Hastanesi’nin yenilenme ve revizyon çalışmaları,  yeni biten Kadınhanı Devlet Hastanesi’nin aktif kullanılması, Sarayönü Devlet Hastanesi’nin aktif kullanılması, Ereğli ve Karapınar ilçesine bu yıl içerisinde başlayacağımız yeni hastane projeleri, Çumra ve Beyşehir de gündeme alarak arsa çalışmalarını tamamlamak üzere olduğumuz hastane projeleriyle 2012 yılı Konya için sağlık alanında atılımın başarının yılı olacak.Yine devam etmekte olan ilçesinde hastane olmayan fakat nüfus bakamından da hastaneye müsait olmayan merkezlerimizin de bilhassa aile hekimlerimiz tarafından güçlendirilmesi ve laboratuar, radyolojik tetkiklerle oradaki vatandaşlarımızın  da daha uygun hizmet alabilmesi için çabamız devam edecek" diyerek ilçelerdeki hastanelerin son durumu hakkında bilgi verdi.
 
Konya’da özel üniversite hastanesinde geçtiğimiz aylarda gelişen bir sağlık ihlaliyle ilgili de açıklamalarda bulunan Dr. Hasan Küçükkendirci: "Eğer bir hastanenin ihmali söz konusu olursa o ihmalde bulunan hastane hakkında soruşturma açılır. Özel üniversite hastanesinde gelişen olayda da hastanın sağlığının etkileyecek her hangi bir durum söz konusu değildir. Ama bu konuda ilgili hastane uyarıldı. Özel hastanelerden hizmet alan vatandaşlarımızın zarara uğraması durumunda bunun yegane teminatı Sağlık Bakanlığımızdır. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü gerekli soruşturmayı, incelemeyi yaparak burada hatası bulunanlara gerekli cezai müeyyideler uygulanır" dedi.


HABERKONYA  RAMAZAN DÜŞÜNCELİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA