• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'ya güzel haberler

20 Eylül 2011 16:48
        Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun cumartesi günü Konya  teşkilatında İl koordinasyon kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalar hem Konya hem Türkiye hem de Dünya açısından oldukça önemliydi.
        Dünya açısından önemliydi, çünkü; gerilen Türkiye-İsrail ilişkilerine ABD Başkanı Obama’nın arabuluculuk yapacağı yolundaki haberlere Bakan Davutoğlu “Bizim arabuluculuğa ihtiyacımız yok, ortada ara bulunması gerektiren bir durum yok, Türkiye’nin talepleri bellidir”  diye cevap vererek son noktayı koydu.

Türkiye açısında önemliydi, çünkü; Terör örgütü ile MİT arasındaki görüşmelerle ilgili olarak “Dünyanın her yerinde istihbarat servislerinin görevleri bellidir ve bir sınırlama da yoktur. Ülkenin bekası için o günkü şartlar içinde istihbarat toplamaktan, bağlantılı operasyonlara kadar yaparlar. Bu konuda hükümetin herhangi bir şekilde veremeyeceği bir hesap, anlatamayacağı bir durum yoktur” diyerek bu konudaki tartışmaları da bitirmiş oldu.

Konya açısından önemliydi çünkü; Önemli haberleri vardı Bakan Davutoğlu’nun Konya ile ilgili. Pek çoğu ilk kez o anda öğrenildi.

Siyasi alanda Konya’yı temsil edecek isimleri söyledi ilkin Davutoğlu. Orham Erdem, Halil Etyemez ve Mustafa Akış’ın yeni ve önemli görevlerini aktardı. Erdem, Ak Partinin MKYK üyesi, Etyemez Çalışma Bakan yardımcısı, Akış ise partisinin seçim işleri başkan yardımcısı oldu.

Günün Konya açısından en önemli haberi, KOP İdaresi Başkanlığına Prof. Mehmet Babaoğlu’nun getirilmesiydi. Konya’nın tarım ve sulama konularında önemli bir donanıma sahip olan Babaoğlu’nun bu işin başına getirilmesini, KOP İdaresinin tam anlamıyla gerçek fonksiyonunu icra edecek olarak yorumluyorum.

O günün Konya açsından ikinci önemli haberi ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün Konya’da açılacak olması. Çevre illerden Karaman, Aksaray ve Nevşehir’in de bağlı olacağı bu müdürlükle Konya’nın çok sıkıntı içindeki Milli Parklar ve doğa güzelliklerine sahip çıkılacağını şimdiden temenni edelim.

Bakan Davutoğlu  o gün Konya için, Numune Hastanesinin yeni yapılanması, ulaşımla ilgili gelişmeler ve tarihi doku bölgesiyle ilgilide yeni bilgiler verdi. Bu konularla ilgili bir sonraki İl Koordinasyon toplantısında daha derinlikli bilgiler ediniriz.

 

    SELÇUKLU VE MERAM’DAN SEMPOZYUMLAR

Meram Belediyesi ve MEBKAM tarafından bu yıl Sadreddin Konevi sempozyumunun ikincisi düzenleniyor. Konya’nın en önemli manevi mimarlarından Sadreddin Konevi’nin tüm yönleriyle ele anılacağı sempozyum Ekim ayının ilk haftası 6-8 günlerinde Bera Otel’de gerçekleşecek. Bu sempozyumun uluslar arası bir boyutta gerçekleşiyor olması ayrıca önemli. Bu sempozyumu önemseyin derim.

Ekim ayı kültür etkinlikleri açısından bereketli olacak. Ayın sonunda ise Selçuklu Belediyesinin “Selçuklularda Bilim ve Düşünce” sempozyumu yapılacak. Aynı şekilde uluslararası bir düzlemde gerçekleşecek bu sempozyumun hazırlıkları uzun süredir devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen bu program için Selçuklu dönemi ile ilgili yüzlerce bilimsel çalışma sunulacak. Çok sayıda bilim insanının katılacağı sempozyum için şimdilik sadece tarihi verelim, sonra çok daha uzun bu konuda konuşalım. Selçuklularda Bilim ve Düşünce sempozyumu 20-22 Ekim günlerinde gerçekleşecek.

Selçuklu Belediyesi kendi isminin bir sempozyumunu, Meram Belediyesi Sadreddin Konevi sempozyumu yapınca, Karatay Belediyesine de çok görkemli bir Mevlana sempozyumu yapmak yakışır. Peki Konya Büyükşehir nasıl bir sempozyum yapmalı ? Ona da tüm bunları içine alan bir “Medeniyet” sempozyumu yakışır. Bunu yapar mı? Yapar mı yapar…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA